Co jeść po wyrwaniu zęba?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Co jeść po wyrwaniu zęba?

Zalecenia po wyrwaniu zęba mają duże znaczenie dla procesu gojenia rany i komfortu pacjenta. Bez wątpienia warto więc ich przestrzegać. Jeśli zastanawiasz się, co jeść i pić po ekstrakcji zęba, czytaj dalej. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka przydatnych porad.

Ile po wyrwaniu zęba nie można jeść?

Zanim dowiesz się, co można jeść po wyrwaniu zęba, warto sprawdzić, ile czasu trzeba poczekać przed spożyciem pierwszego posiłku lub przekąski. Nie powinno się jeść ani pić przez około dwie godziny. Jeśli chodzi o gorące napoje i potrawy, trzeba zaś powstrzymać się przez 24 godziny. Nawet po upływie tego czasu trzeba przestrzegać pewnych zaleceń. Najlepiej spożywać jedzenie w formie półpłynnej, dzięki czemu można unikać gryzienia i żucia. Ostatnie zalecenie warto stosować przez około tydzień. Przez kilka dni po wykonaniu zabiegu wyrwania zęba warto unikać także spożywania kwaśnych posiłków.

Pamiętaj, że informacji na temat tego, kiedy można normalnie jeść po wyrwaniu ósemki, czy też innego zęba udzieli Ci specjalista. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości nawet po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego możesz skontaktować się z lekarzem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że postępujesz tak, jak należy. Przestrzeganie zaleceń pozwoli Ci poczuć się bardziej komfortowo i wpłynie pozytywnie na czas gojenia rany po wyrwaniu zęba.

Co jeść po wyrwaniu zęba?

Dieta po wyrwaniu zęba nie musi być katorgą. Jest wiele propozycji dań, które pokonają głód i nie wpłyną negatywnie na ranę po zabiegu ekstrakcji. Oto kilka propozycji:

  • Śniadanie – owocowe smoothie z bananów, kaszka kukurydziana z musem owocowym. Jajecznica po wyrwaniu zęba również sprawdzi się dobrze. Jajka do jedno z najlepszych źródeł białka, które wpływa korzystnie na gojenie rany.
  • Obiad – zupa ogórkowa, zupa pomidorowa, zupa szczawiowa, biała ryba, miękkie warzywa gotowane na parze, puree ziemniaczane.
  • Kolacja – jogurt z musem owocowym, ulubiona zupa-krem, kisiel.
  • Przekąski – domowe lody z mrożonych owoców, galaretka.

Jeśli decydujesz się na włączenie do swojego jadłospisu zup, pamiętaj, aby nie spożywać ich, gdy są gorące. Pamiętaj też, aby unikać pieczywa, orzechów, ciastek, twardego mięsa, krakersów. Jeśli chodzi o kawę, ciepłą, nie gorącą bezpiecznie jest wypić dopiero po upływie 24 godzin od zabiegu.

Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących diety po ekstrakcji zęba może doprowadzić do powstania tzw. suchego zębodołu. Kości i nerwy są wówczas odsłonięte, co sprawia, że powstaje obrzęk, dochodzi do krwawienia, pojawiają się dolegliwości bólowe.

Co pić po wyrwaniu zęba?

Wiesz już, ile po wyrwaniu zęba nie można jeść, a także, na jakie posiłki warto stawiać później. Przydadzą Ci się także informacje dotyczące picia. Najlepiej sprawdzi się oczywiście woda niegazowana. Po zabiegu unikaj spożywania alkoholu, napoi kolorowych i gazowanych, a także gorących. Jeśli chodzi o napoje kolorowe ich spożywanie po ekstrakcji może doprowadzić do rozwoju bakterii i powodować dolegliwości bólowe.

Przez około 2 godziny po zabiegu trzeba powstrzymać się przed piciem. Dzięki temu nie dojdzie do podrażnienia rany. Przestrzeganie tego zalecenia jest też ważne ze względu na skrzep. To właśnie dzięki niemu rana jest zabezpieczona w odpowiedni sposób, a zbyt szybkie picie może spowodować wypłukanie skrzepu. Przez dobę po wyrwaniu zęba zrezygnuj też z płukanek ziołowych i używania płynu do płukania jamy ustnej. One także mogą wypłukać skrzep.

Po wyrwaniu zęba specjalista umieszcza w zębodole tampon, który ma zabezpieczyć ranę. Pamiętaj, że powinien on pozostać w tym miejscu przez czas zalecany przez specjalistę. Najczęściej można samodzielnie usunąć tampon po 30 minutach.

Zastanawiasz się, jakie jedzenie po wyrwaniu 8 sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnych akapitach.

Co jeść po wyrwaniu 8?

Jeśli zastanawiasz się, co jeść po wyrwaniu 8, musisz wiedzieć, że zalecenia są bardzo podobne, jak w przypadku innych zębów. Delikatne, płynne pokarmy sprawdzą się oczywiście najlepiej. Unikaj także zbyt chłodnych i gorących dań oraz napojów. Twarde, chrupiące, i ostre jedzenie także nie sprawdzi się zbyt dobrze. Przez pierwsze kilka godzin po zabiegu trzeba powstrzymać się od jedzenia.

Potrzebny Ci pomysł na obiad po wyrwaniu zęba? Oto kilka propozycji:

  • Zupa krem z warzyw.
  • Kopytka.
  • Kaszka ryżowa.
  • Kaszka manna.

Jakie są wskazania do usunięcia ósemek? Jedno z najczęstszych to ból i nawracający stan zapalny. Chirurgiczne usuwanie ósemek często jest też koniecznością w przypadku zmian próchniczych, częściowego wyrżnięcia zęba, torbieli zębopochodnej. Również przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego specjalista może zaproponować ekstrakcję zęba. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to koniecznością. Ortodoncja rozwija się prężnie, dzięki czemu jeśli ósemki są zdrowe, w wielu przypadkach ich usunięcie jest zbędne. Aby dowiedzieć się, jak trzeba postąpić, należy wykonać niezbędna zdjęcia i przeprowadzić odpowiednie badania. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w prawidłowy sposób, zdecyduj się na leczenie w doświadczonej, renomowanej klinice.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button