Czy po wyrwaniu ósemki zęby się przesuną?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czy po wyrwaniu ósemki zęby się przesuną?

Czy po wyrwaniu ósemki zęby się przesuną?

Czasami zabieg, który polega na usunięciu ósemek, jest konieczny, aby zachować prawidłowy zgryz lub zwalczyć rozwój infekcji w jamie ustnej. Wiele osób nie korzysta z tej formy leczenia, obawiając się, że po ekstrakcji ósemki zęby mogą się przesunąć, co będzie skutkowało innymi problemami. Czy faktycznie tak jest? Jak przeciwdziałać przesuwaniu się zębów po usunięciu ósemki?

Czy zęby po wyrwaniu ósemek mogą się przesunąć?

Innowacyjne metody leczenia, jakie są stosowane w nowoczesnych klinikach stomatologicznych, z założenia skupiają się na tym, aby uratować korzenie zęba, nawet po jego ekstrakcji. Ogólnie na usunięcie zęba dentyści decydują się tylko wtedy, kiedy inne rozwiązania nie przynoszą już oczekiwanych rezultatów. Niestety bardzo często dzieje się tak, że ekstrakcja przeprowadzana jest u pacjentów, którzy zaniedbali swoje uzębienie, a zmiany chorobowe są już zbyt zaawansowane, aby zastosować inne metody leczenia. Oczywiste jest, że ząb po wyrwaniu pozostawia wolne miejsce w dziąśle, gdzie był umocowany. Istnieją jednak sposoby, aby szybko uzupełnić ten niedobór. Jeśli więc szybko zdecydujemy się na ten krok, możliwe, że przesuwanie zębów nie nastąpi. Każdy dzień zwłoki powoduje jednak, że leczenie nie będzie tylko trudniejsze, ale i droższe. Często to czas odgrywa więc kluczową rolę w tym, aby uniknąć niekomfortowych dla pacjenta sytuacji, czym jest na przykład przesuwanie się zębów po wyrwaniu.

Dlaczego zęby mogą się przesuwać po ekstrakcji?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – po wyrwaniu zęba, sąsiadujące z wolną przestrzenią zdrowe zęby mogą zaczynać przechylać się na bok lub chwiać, ponieważ straciły swoje naturalne oparcie. Zarówno dolny, jak i górny układ zębów jest wyprofilowany w ten sposób, aby każdy jego element był silnie przytwierdzony do dziąsła oraz wspomagał się zębami, które mu towarzyszą. Jeśli więc zdecydujemy się na ekstrakcję jakiegokolwiek z nich, w tym także ósemki, możemy doprowadzić do ich przesunięcia, co z kolei może przyczynić się do powstania wad zgryzu oraz skrzywienia uzębienia. Warto także wiedzieć, że deprogramacja zgryzu jest później trudna do wyleczenia i przywrócenia sprzed stanu zaniedbania. Nie jest to jednak niemożliwe. Obecnie stomatologia pozwala na wykonanie wielu zabiegów, których celem jest przywrócenie prawidłowej okluzji, także przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń dentystycznych. Tego typu metody są także stosowane u pacjentów kliniki FabDent. Warto jednak zadbać o to, aby przesuwanie zębów po wyrwaniu ósemki było jak najmniejsze, co zapewni nie tylko szybsze rozwiązanie późniejszego problemu z wyrównaniem uzębienia jak również zmniejsza jego koszty.

Jak przeciwdziałać przesuwaniu się zębów po usunięciu ósemki?

Nieprawidłowa higiena często jest powodem tego, że rozejście się rany po usunięciu ósemki jest dosyć rozległe. Wtedy też pacjent zaczyna inaczej jeść, ponieważ musi uważać, aby drobinki pokarmów nie dostały się w pustą przestrzeń. W przeciwnym razie może to powodować silne dolegliwości bólowe oraz podrażnienia. Oczywiście taka sytuacja może się także pojawić w przypadku ekstrakcji każdego innego zęba. Należy więc pamiętać, że usunięcie każdego z zębów, zawsze oddziałuje na pozostałe z nich. Tworzące się szpary między zębami mogą utrudniać codzienną higienę, co wpływa na możliwość rozwoju próchnicy lub innych chorób jamy ustnej. Jak w takim razie uchronić się przed przesuwaniem się zębów po wykonaniu ekstrakcji? Przede wszystkim nie powinieneś zwlekać z wizytą u stomatologa, który doradzi Ci, jaki sposób wypełnienia pustej powierzchni przyniesie najlepsze efekty dla Ciebie. Może on zastosować na przykład protezy, implanty, korony czy mosty. Wszystkie te rozwiązania są w dużej mierze uzależnione od ogólnego stanu uzębienia pacjenta. W klinice dentystycznej FabDent specjaliści pomogą Ci przywrócić pełne uzębienie bez nieestetycznych luk oraz sprawić, by Twój uśmiech był zawsze piękny i zdrowy. Nie zwlekaj więc z kontaktem ze stomatologiem. Każda wizyta konsultacyjna przybliża Cię do troski o jamę ustną.error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button