Dziura po wyrwaniu 8 – jak przyspieszyć gojenie?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Dziura po wyrwaniu 8 – jak przyspieszyć gojenie?

W przypadku wyrwania ósemek gojenie może trwać nawet miesiąc. W tym czasie dziąsło jest opuchnięte, wrażliwe i boli. Jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć gojenie, ten artykuł jest dla Ciebie. W kolejnych akapitach znajdziesz wszystko to, co warto wiedzieć na ten temat. 

Jak wygląda prawidłowo gojący się zębodół?

Dolegliwości bólowe, nawracający stan zapalny, czy też brak miejsca na ząb to tylko niektóre z możliwych wskazań do przeprowadzenia zabiegu, jakim jest ekstrakcja ósemki. Gojenie rany w przypadku tych zębów może trwać nawet miesiąc. Bardzo ważne jest to, aby przestrzegać zaleceń pozabiegowych, o których mówi specjalista. Duże znaczenie dla komfortu i zdrowia jamy ustnej ma także obserwacja. Warto wiedzieć, jak wygląda prawidłowo gojący się zębodół po wyrwaniu zęba:

  • Tuż po zabiegu wyrwania zęba zębodół wypełnia się krwią.
  • Do kilkunastu minut po ekstrakcji zęba powinien pojawić się skrzep. Można nazwać go naturalnym opatrunkiem.
  • Po zabiegu dziąsło może być opuchnięte i nadwrażliwe.

Obserwacja gojącej się rany ma duże znaczenie. W jakich przypadkach warto umówić się na wizytę u stomatologa? Udaj się do specjalisty, jeśli ból utrzymuje się kilka miesięcy po zabiegu, jeśli czujesz nieprzyjemny zapach z rany lub gdy zauważysz, że sączy się z niej ropna wydzielina. Pamiętaj także o przestrzeganiu zasad prawidłowej higieny jamy ustnej po ekstrakcji zęba. Szczególną uwagę zwróć na to, aby zachować delikatność podczas płukania. Odpowiednia higiena zminimalizuje ryzyko stanów zapalnych i uszkodzenia skrzepu. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące postępowania po zabiegu uzyskasz od zaufanego stomatologa.

Opuchlizna po wyrwaniu zęba mądrości

Opuchlizna po wyrwaniu 8 jest normalna. Do 2-3 dnia po zabiegu ekstrakcji opuchlizna zwiększa się, później zaś zaczyna ustępować. Warto w tym czasie stosować sposoby, które pozwolą poczuć się bardziej komfortowo. Wybieraj miękkie posiłki, pij napoje przez słomkę, a odczujesz ulgę. Pamiętaj jednak, aby nie dotykać słomką miejsca zabiegu.

Opuchlizna po wyrwaniu zęba może być uciążliwa. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczne zmniejszenie dyskomfortu. Warto zastosować na przykład specjalne kompresy wypełnione żelem. Dobrze może sprawdzić się także chłodny okład. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do twarzy. Zastosuj odpowiednią izolację. Pomocne są też płukanki solne, które można wykonywać po upływie 24 godzin od wyrwania zęba. Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i płukanka gotowa. Nie zapominaj też o odpoczynku, dzięki któremu organizm może się zregenerować.

Masz jakieś pytania, jeśli chodzi o zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba? Warto porozmawiać ze specjalistą. Zapraszamy na wizytę do kliniki stomatologicznej Fabdent. Ekstrakcja zęba to tylko jeden z wielu tematów, na których znamy się dobrze. Jeśli zależy Ci na kompleksowym leczeniu, możesz na nas liczyć.

Jak długo goi się dziąsło po wyrwaniu zęba mądrości?

To jak długo goi się dziąsło po wyrwaniu zęba mądrości zależy od różnych czynników. Nie bez znaczenia jest ogólny stan zdrowia, stopień skomplikowania zabiegu, czy też przestrzeganie zaleceń specjalisty. W przypadku ósemek gojenie się rany może trwać nawet miesiąc. Całkowite gojenie trwa nawet do pół roku. Tyle czasu potrzeba na odbudowanie tkanki kostnej. Uciążliwe objawy powinny jednak ustąpić po kilku tygodniach od wykonania zabiegu.

Chociaż dziura po wyrwaniu 8 nie zarasta od razu, a po wykonaniu zabiegu trzeba przestrzegać zaleceń stomatologa co wymaga pewnej dyscypliny, bez wątpienia nie warto zwlekać z zapisaniem się na zabieg, jeśli jest taka konieczność. Niezależnie od powodu, dla którego specjalista zaproponował ekstrakcję zęba, zbyt długie oczekiwanie nie wpływa korzystnie na stan jamy ustnej i samopoczucie. Może też prowadzić do:

  • Demineralizacji szkliwa – gdy próchnica głęboko naruszyła strukturę zęba.
  • Niszczenia przyzębia zębów sąsiadujących – gdy ósemka się zatrzymała.
  • Trudności z założeniem aparatu ortodontycznego – gdy zęby są stłoczone.

Jak długo trwa chirurgiczne usuwanie ósemek? Czas trwania zabiegu zależy od czynników takich jak położenie zęba, czy też doświadczenie i umiejętności specjalisty, który się tym zajmuje. Jeśli chcesz sprawnie rozwiązać problem, warto zdecydować się na zabieg w naszej klinice. Pracują tu doświadczeni specjaliści, którzy używają nowoczesnego sprzętu dobrej jakości. Wszystko to wpływa pozytywnie nie tylko na czas trwania zabiegu, ale też na komfort pacjenta.

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?

Dziąsła po wyrwaniu zęba potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby, dzięki którym można przyspieszyć proces gojenia. Pamiętaj o wspomnianych już zaleceniach od specjalisty. Do 12 godzin po wyrwaniu zęba, nie należy szczotkować zębów, a później trzeba robić to delikatnie. Do 24 godzin po zabiegu nie można także płukać jamy ustnej. Trzeba także powstrzymać się przed zasysaniem śliny z zębodołu. Niewskazane jest także spożywanie gorących napojów, intensywne treningi, palenie papierosów. 

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Jest jeszcze jeden bardzo skuteczny sposób, który można zastosować nie tylko w przypadku ósemek. Mowa oczywiście o biostymulacji laserowej. Ta nowoczesna metoda jest stosowana coraz chętniej i łatwo to zrozumieć. Laser nie tylko przyspiesza gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba, ale też działa przeciwbólowo i antybakteryjnie, poprawia działanie układu odpornościowego. Warto wspomnieć, że laser biostymulacyjny można wykorzystać także w innych przypadkach. Sprawdza się dobrze na przykład:

  • Podczas leczenia próchnicy, aby miejsce zabiegu stało się mniej podatne na ból.
  • W leczeniu nadwrażliwości.
  • Rozluźnić napięte mięśnie.
  • Podczas leczenia zaburzeń związanych z funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych.

Zastanawiasz się, czy laser biostymulacyjny jest rozwiązaniem, które sprawdzi się dobrze w Twoim przypadku? Postaw na konsultację ze specjalistą. W klinice Fabdent możesz liczyć na indywidualne podejście. Serdecznie zapraszamy.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button