Zęby zatrzymane – kiedy występuje potrzeba usunięcia?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Zęby zatrzymane – kiedy występuje potrzeba usunięcia?

Zęby zatrzymane – kiedy występuje potrzeba usunięcia?

Powstawanie torbieli związkowych, dyskomfort, próchnica, czy też próchnica to tylko niektóre możliwe skutki zatrzymanych zębów. Jeśli borykasz się z takim problemem, warto wybrać się do doświadczonej kliniki stomatologicznej na leczenie.

Przyczyny zębów zatrzymanych

Przyczyny stanu rzeczy, jakim są zęby zatrzymane, mogą być naprawdę różne:

  • Zbyt ciasne ułożenie zębów.
  • Nieodpowiednie ułożenie zębów.
  • Uwarunkowania genetyczne.
  • Urazy szczęki.
  • Stosowanie nieodpowiednich metod leczenia.

Często problem ten dotyczy tak zwanych zębów mądrości. Chociaż ósemki zatrzymane nie są widoczne, nie warto tego bagatelizować. Taki stan może bowiem powodować na przykład powstawanie bolesnych kieszeni kostnych, utrudnia także dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, sprzyja powstawaniu próchnicy. W wielu przypadkach konieczna jest ekstrakcja ósemki zatrzymanej. Jeśli borykasz się z takim problemem, warto jak najszybciej udać się do doświadczonej kliniki stomatologicznej. W Fabdent pracują lekarze specjalizujący się w praktycznie każdej dziedzinie stomatologii, co jest ważną zaletą. Dzięki temu można bowiem zadbać o kompleksowe leczenie w jednym miejscu. Komfort podczas wykonywania zabiegów zapewni Ci nie tylko doświadczenie zespołu, ale także nowoczesny sprzęt.

Zęby zatrzymane – skutki

Niezależnie od tego, czy problemem jest ósemka zatrzymana, czy też inny ząb, skutki mogą być naprawdę poważne. Sąsiednie zęby są narażone na resorpcję, czyli niszczenie zmineralizowanych tkanek. Kolejnym skutkiem jest powstawanie torbieli związkowych, co powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale może też do przemieszczenia zębów i asymetrii twarzy. Inne dokuczliwe objawy i skutki to:

  • Stany zapalne dziąseł.
  • Szczękościsk.
  • Przykry zapach z ust.
  • Utrudnione żucie pokarmów.
  • Skłonność do nagryzania policzków.

Chociaż częściowo zatrzymana ósemka to częsty problem, stan ten może dotyczyć także innych zębów. Czasami zdarza się, że kły lub przedtrzonowce utykają w kości szczęki. Zęby mogą być zatrzymane nie tylko częściowo, ale też całkowicie. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych skutków i pozbyć się objawów, profesjonalne leczenie jest najlepszym rozwiązaniem.

Odwlekanie leczenia zatrzymanych zębów kończy się wieloma przykrymi konsekwencjami. Taki stan wpływa nie tylko na wygląd uśmiechu i twarzy, ale także utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jak wygląda leczenie zatrzymanych zębów? Czy usunięcie zawsze jest koniecznością? Kilka ważnych szczegółów na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach.

Leczenie zatrzymanych zębów

Ekstrakcja zęba zatrzymanego nie zawsze jest koniecznością. Dużo zależy od jego położenia, a także objawów, które towarzyszą temu stanowi rzeczy. Jedną z form leczenia zatrzymanych zębów może być odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny, który ma za zadanie ściągnąć ząb do prawidłowej pozycji. Chociaż ta forma leczenia potrzebuje nieco czasu, pozwala uniknąć konieczności wyrwania zęba. 

Ząb zatrzymany – czy usuwać? Jeśli wykorzystanie innych metod leczenia nie jest możliwe, specjalista decyduje o ekstrakcji. Przed wykonaniem takiego zabiegu, konieczne jest wykonanie pantomogramu, dzięki któremu można określić stopień trudności usunięcia zębów. Jest to zdjęcie RTG ukazujące wygląd szczęk. Nie trzeba obawiać się, że ekstrakcja będzie bolesna, zabieg wykonuje się bowiem w znieczuleniu miejscowym. Warto wspomnieć, że nie tylko zatrzymane zęby mogą być zakwalifikowane do usunięcia. Taki zabieg wykonuje się też w przypadkach takich jak:

  • Próchnica, która naruszyła strukturę zęba zbyt głęboko.
  • Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego – gdy zęby są ułożone wyjątkowo ciasno, co uniemożliwia założenie aparatu.
  • Zaawansowany stopień paradontozy.
  • Urazy zębów, kości szczęki lub żuchwy.

Specjalista zaleca wykorzystanie opcji, jaką jest ekstrakcja zęba, gdy jest to konieczne. Zabieg przeprowadza się, jeśli leczenie zachowawcze lub protetyczne nie poradzi sobie z problemem.

Zatrzymany ząb w zatoce szczękowej to tylko jeden z wielu problemów, który możesz rozwiązać w trakcie leczenia w klinice Fabdent. Zapraszamy na konsultację. Opracujemy plan leczenia, który możliwie jak najszybciej umożliwi Ci uzyskanie pięknego uśmiechu.





error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button