Jak przebiega zabieg usuwania korzenia zęba

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jak przebiega zabieg usuwania korzenia zęba

Jak przebiega zabieg usuwania korzenia zęba

Zabieg usuwania korzenia zęba może okazać się koniecznością w różnych przypadkach. Jeśli zastanawiasz się, jakie są wskazania, czy usuwanie korzenia zęba boli lub jak przebiega taki zabieg, czytaj dalej. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji na ten temat.

Wskazania do usunięcia korzenia zęba

Usunięcie korzenia zęba to zabieg, do którego kwalifikuje specjalista. Główne wskazania to parodontoza, rozległy okołowierzchołkowy stan zapalny, pęknięcie korzenia. Taki zabieg może okazać się także koniecznością w przypadku próchnicy korzenia, zniszczeń poddziąsłowych oraz rozchwiania korzenia. W dużym skrócie, jeśli korzeń nie nadaje się do leczenia stomatologicznego ani odbudowy protetycznej trzeba go usunąć.

W klinice Fabdent zadbasz o zdrowie i stan jamy ustnej kompleksowo. Dużą zaletą naszej oferty jest to, że pracują tutaj specjaliści z praktycznie każdej dziedziny stomatologii. Pacjenci doceniają nas także za 15-letnie doświadczenie, dzięki któremu wiemy, jak zadbać o to, aby każdy mógł poczuć się komfortowo. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz jedynie rutynowego przeglądu dentystycznego, czy też borykasz się z różnego rodzaju problemami związanymi ze stanem jamy ustnej, warto zaufać doświadczonym specjalistom.

Jak wygląda zabieg usunięcia korzenia zęba

Chociaż wyrywanie korzenia zęba może brzmieć nieprzyjemnie, dzisiaj mamy dostępne naprawdę skuteczne rozwiązania, które znacznie podnoszą komfort podczas wykonywania zabiegu. Oto jak przebiega procedura:

  • Podanie znieczulenia miejscowego.
  • Nacięcie dziąsła w taki sposób, aby odsłonić korzeń. W przypadku stanu takiego jak zarośnięte korzenie zębów można wykorzystać zabiegi, których celem jest ich wysunięcie, co jednak wydłuża czas leczenia.
  • Oddzielanie korzenia od kości żuchwy lub szczęki za pomocą odpowiednich narzędzi i usuwanie korzenia zęba z użyciem kleszczy.
  • Zabezpieczenia miejsca poddanego zabiegowi, aby wspomóc tworzenie skrzepu.
  • Zamknięcie rany poprzez założenie szwów.

Aby zrozumieć, jak ważne jest umiejętne przeprowadzenie zabiegu, warto wiedzieć, jak wygląda korzeń zęba. Zbudowany jest z tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i nerwów, a w jego wnętrzu znajduje się jeden lub więcej kanałów. Jeśli więc taki zabieg jest u Ciebie konieczny, postaw na zaufaną klinikę stomatologiczną, aby mieć większą pewność, że leczenie przebiegnie prawidłowo.

Nieusunięte korzenie zębów sprzyjają powikłaniom takim jak torbiele, ropnie, zapalenie kości szczęki, czy też zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Jeśli więc wiesz, że taki zabieg jest zalecany w Twoim przypadku, nie warto zwlekać i należy jak najszybciej zgłosić się do zaufanego specjalisty. Wyrwanie korzenia zęba to zabieg, którym w zależności od stopnia zaawansowania problemu zajmuje się dentysta lub chirurg stomatologiczny.

Czy usuwanie korzenia zęba boli?

Na pewno zastanawiasz się, czy zabieg usuwania korzenia zęba boli. Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do jakiejkolwiek czynności pacjentowi podawane jest znieczulenie, które znacznie minimalizuje uczucie dyskomfortu. Po wykonaniu zabiegu i zagojeniu na pewno poczujesz dużą ulgę. Można śmiało powiedzieć, że nieusunięty korzeń zęba powoduje dużo więcej dolegliwości bólowych niż sam zabieg, a więc nie zwlekaj i zadbaj o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie jak najszybciej.

Dobra informacja jest taka, że w nowoczesnych gabinetach wykorzystuje się narzędzia takie jak laser, co obniża ryzyko powstawania blizn i obrzęków. Leczenie laserowe ogranicza też konieczność stosowania antybiotyków po zabiegach, a jest to możliwe dzięki właściwościom bakteriobójczym.

Warto wspomnieć, że laserowe usuwanie korzenia zęba to tylko jeden z wielu zabiegów, podczas którego można wykorzystać nowoczesny sprzęt. Laser przydaje się także podczas zabiegów protetycznych, leczeniu obrzęków i ropni, stosuje się go też w profilaktyce.

Zalecenia po zabiegu usunięcia korzenia zęba

Zgniły korzeń zęba? Parodontoza? A może jeszcze coś innego? Niezależnie od problemu po wykonaniu zabiegu usunięcia korzenia, trzeba przestrzegać pewnych zaleceń:

  • Przez kilka godzin po ekstrakcji należy powstrzymać się od jedzenia i picia, a po upływie określonego czasu wybierać pokarmy o papkowatej konsystencji.
  • Gdy okolice zabiegu są jeszcze wrażliwe, należy unikać spożywania gorących oraz ostrych dań i napojów.
  • Dbając o codzienną higienę, trzeba zachować ostrożność. Intensywne płukanie jamy ustnej, czy też zbyt mocne szczotkowanie zębów może doprowadzić do usunięcia skrzepu.
  • Jeśli obrzęk jest dokuczliwy, warto zastosować zimny okład.

Wszystkie ważne informacje na temat zaleceń po zabiegu otrzymasz od specjalisty, który zajmuje się leczeniem.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button