Kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe

Idąc do stomatologa z problemami związanymi z zębami, możemy spodziewać się wszystkiego – od drobnego zabiegu po konieczność leczenia kanałowego. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której zakładana jest plomba. Kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe? Wyjaśniamy okoliczności, mające wpływ na wybór metody leczenia.

Kiedy stomatolog stosuje plombę?

Plomba dentystyczna to specjalny materiał, którego zadaniem jest wypełnienie spowodowanego próchnicą ubytku w zębie. Jeśli zostanie prawidłowo założona, wówczas powinno to ograniczyć ból zęba i umożliwiać normalne gryzienie pożywienia. Aby tak się stało, stomatolog musi oczyścić go  z próchnicy, do czego niezbędne będzie naruszenie struktury. Dokonuje tego za pomocą wiertła. Po usunięciu próchnicy pozostaje ubytek, który następnie jest zabezpieczany plombą. Osłania ona odsłonięte na skutek oczyszczania tkanki zęba. Chroni to nie tylko przed infekcjami, płynami oraz pożywieniem, ale również sprawia, że ząb wygląda naturalnie i estetycznie – dlatego plomba dobierana jest tak, aby miała kolor taki sam, jak naturalna barwa zęba.

Istnieje kilka rodzajów plomb: kompozytowe, amalgamatowe, porcelanowe oraz specjalne cementy. Czym się różnią? Przede wszystkim trwałością, a co za tym idzie – ceną. Kompozytowe dostępne są w dużym zakresie cenowym, a ich zaletą jest duża plastyczność, co pozwala na szczelne zamknięcie zęba. Można za ich pomocą uzupełniać wszystkie zęby, a kolorystycznie świetne imitują prawdziwe. Jeśli chodzi o amalgamentowe, są one zazwyczaj tańsze od kompozytów, jednak mają ciemnoszarą barwę, co wygląda nienaturalnie na tle pozostałych zębów. Dlatego poleca się je tam, gdzie nie są widoczne, czyli głównie na zębach trzonowych.

Plomby porcelanowe używane są przy większych ubytkach. Ich zalety to możliwość wykonania estetycznego, dokładnego odtworzenia zęba oraz wysoka trwałość. Są odporne na ścieranie, dzięki czemu stanowią inwestycję na długie lata. Dlatego też porcelana stosowana jest także do wykonywania koron. Ostatni rodzaj, czyli cementy glasjonomerowe, przeznaczone są do wypełniania ubytków przede wszystkim u młodszych Pacjentów. Zawarty w nich fluor chroni zęby przed próchnicą, jednak szary kolor sprawia, że ząb z taką plombą wyraźnie odcina się od pozostałych.

Kiedy leczenie kanałowe?

Endodoncja musi zostać zastosowana w sytuacji, gdy próchnica spowodowała ubytki, za którymi poszła infekcja miazgi znajdującej się w komorze zębowej oraz kanalikach zębinowych. Tutaj nie pomoże plomba, ponieważ problem tkwi we wnętrzu. Jedyny sposób na to, aby usunąć miazgę w stanie zapalnym oraz obumarłą, to otwarcie zęba. Usunięta miazga zastępowana jest specjalnym wypełnieniem, a następnie ząb zostaje odbudowany.

Zabieg ten wymaga dużej precyzji, dlatego dla zapewnienia najlepszych efektów stosuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Po wykonaniu leczenia kanałowego ząb jest martwy, jednak pozostaje na swoim miejscu i jeszcze przez wiele lat można z niego normalnie korzystać. Jeżeli nie przeprowadzi się leczenia kanałowego, wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje ekstrakcja zęba. Nie można go pozostawić, gdyż nie tylko Pacjent będzie odczuwać coraz większy ból, ale również chory ząb będzie mieć bardzo szkodliwy wpływ na sąsiednie.

Podsumowując – wszystko zależy od okoliczności

Aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe, należy wziąć pod uwagę jego stan. Jeśli mamy do czynienia tylko z ubytkiem, plomba będzie najlepszym rozwiązaniem. Najtrwalsze są w stanie służyć przez kilkanaście lat, a więc można śmiało powiedzieć, że są inwestycją na bardzo długi czas. Także leczenie kanałowe to zabieg długoterminowy. Jak pokazuje doświadczenie, ząb po endodoncji może zachowywać się bezproblemowo nawet przez dwie dekady – i ma się przez cały ten czas pewność, że nie odczuje bólu.

Jeśli masz problem z zębem, zgłoś się do nas. Już podczas pierwszej wizyty określimy precyzyjnie, czy wystarczy plomba, czy też potrzebne będzie leczenie kanałowe. Dzięki temu skutecznie zadbamy o Twoje uzębienie!

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button