Znieczulenie u dentysty – na czym polega znieczulenie zęba, ile trwa i jak długo działa?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Znieczulenie u dentysty – na czym polega znieczulenie...

Wiele osób panicznie boi się wizyty u stomatologa. Czy jest rozwiązanie, które pomoże pokonać ten strach i sprawić, aby rutynowe kontrole lub leczenie zębów nie powodowały u nas paniki? Czy znieczulenie zęba naprawdę pomaga? Ile kosztuje podanie substancji znieczulającej? Po jakim czasie schodzi znieczulenie? O tym wszystkim dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego znieczulenie u dentysty jest ważne?

Znieczulenie dentystyczne jest ważne szczególnie dlatego, że zwiększa ono komfort Pacjenta. Dzięki niemu skutki leczenia są mniej uciążliwe. Przede wszystkim osoba, której jest podane znieczulenie stomatologiczne, nie odczuwa w ogóle bólu podczas każdego zabiegu, niezależnie czy jest to wyrywanie zęba, borowanie czy też leczenie kanałowe. Znieczulenie u dentysty jest też często wybierane przez rodziców najmłodszych Pacjentów klinik stomatologicznych. Pozwala to oswoić się dzieciom z myślą, że wizyta u dentysty może się miło kojarzyć.

Co to jest znieczulenie stomatologiczne?

Znieczulenia stomatologiczne mają na celu likwidację bólu podczas procesu leczenia zębów i dziąseł. Są więc metodą, która polega na blokowaniu silnego bólu za pomocą podawania substancji, które w sposób odwracalny przerywają przewodnictwo nerwowe w pniach nerwowych. Dzięki temu dana okolica ciała, w tym przypadku jama ustna, jest przez krótki okres czasu odporna na ból. Znieczulenie zęba jest więc procesem, który nie uszkadza trwale nerwów, a jedynie pomaga nam przetrwać cały proces leczenia bez żadnych skutków ubocznych. Jak działa znieczulenie zęba? Środek znieczulający jest podawany za pomocą strzykawki z cieniutką igłą, którą stomatolog wprowadza bezpośrednio w tkanki dziąsła. Już po kilku minutach ten obszar staje się zupełnie obojętny na ból.  

Jakie są rodzaje znieczulenia stomatologicznego?

W stomatologii dentystycznej istnieje kilka różnych rodzajów znieczuleń. W naszej klinice Fabdent oferujemy wszystkie z nich. Możemy wyróżnić:

  • Znieczulenie powierzchniowe – jest najpopularniejszą metodą, jaką stosują stomatolodzy. Znieczulenie powierzchniowe może stanowić jedyną formę znieczulenia lub też być pierwszą fazą, którą wykonuje się przed podaniem właściwego środka kojącego ból. Przed wkłuciem, dentysta smaruje miejsce iniekcji specjalistycznym żelem o właściwościach znieczulających. Dzięki temu ukłucie jest nieodczuwalne. Ta metoda jest więc zupełnie bezbolesna. Po krótkiej chwili Pacjent odczuwa lekkie mrowienie i odrętwienie okolicy, w której zadziałało znieczulenie. Ten rodzaj znieczulenia jest stosowany przy wykonywaniu różnorakich zabiegów dentystycznych, w tym takich zabiegów, jak na przykład piaskowanie.
  • Znieczulenie nasiękowe – ten rodzaj znieczulenia jest polecany przez dentystów szczególnie podczas leczenia próchnicy. Polega on na podaniu środka znieczulającego przy pomocy igły w okolice wierzchołka zęba. Zastrzyk jest wykonywany nadokostnowo. Pacjent, któremu podano znieczulenie nasiękowe, po kilku minutach traci czucie w dziąśle, jak również czasami nie czuje języka oraz policzków. 
  • Znieczulenie przewodowe – jest ono wybierane przez Pacjentów, u których przeprowadzane są zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej lub szczękowej. Środek znieczulający jest wtedy podawany  blisko pnia nerwu. Jest ono bardzo skuteczne, a jego efekty mogą utrzymać się nawet kilka godzin po opuszczeniu gabinetu. Znieczulenie przewodowe obejmuje większy obszar jamy ustnej.

Jak działa znieczulenie?

Znieczulenie zęba przeprowadzone przez profesjonalistę jest całkowicie bezpieczne. Środki znieczulające, które s podawane Pacjentowi działają tymczasowo i obejmują ten obszar jamy ustnej, który wymaga leczenia. Unerwienie zęba jest chwilowo blokowane, dzięki czemu nie odczuwamy bólu. Pacjent może odczuwać lekkie odrętwienie, które nie jest powodem do niepokoju, jest to całkowicie normalne. Czasami może także nie czuć języka lub części policzka. Po kilku godzinach te objawy mijają samoczynnie.

Ile trwa i jak długo działa znieczulenie stomatologiczne?

Czas działania znieczulenia jest uzależniony od metody, na jaką się zdecydujemy. Najkrócej działa znieczulenie powierzchniowe – trwa ono do pół godziny. Nieco dłużej utrzymują się efekty znieczulenia nasiękowego – czas działania tego rodzaju znieczulenia może utrzymywać się do 3 godzin. Zdecydowanie najdłużej trwa znieczulenie przewodowe. Ta metoda poraża przewodnictwo nerwowe nawet do 6 godzin. 

Ile kosztuje znieczulenie u dentysty?

Koszty znieczulenia u dentysty różnią się w szczególności z powodu jego rodzaju. Cena znieczulenia powierzchniowego to mniej więcej 30 zł, jest więc ono najtańsze. Nieco droższe jest podanie znieczulenia nasiękowego – może ono nas kosztować około 60 zł. Najdroższą formą jest znieczulenie przewodowe – kosztuje ono około 75 zł. Cena poszczególnych rodzajów znieczuleń jest także uzależniona od ilości substancji znieczulającej, jaka jest podawana Pacjentowi. 

Czy warto zdecydować się na znieczulenie?

Oczywiście, że tak! Należy pamiętać, że jest to całkowicie bezpieczna metoda, dzięki której Pacjent podczas leczenia stomatologicznego nie odczuwa bólu. Wizyta w gabinecie dentystycznym jest więc bezstresowa. Znieczulenie zwiększa komfort Pacjenta. Znieczulenie zęba jest też idealnym rozwiązaniem dla dzieci – dzięki niemu leczenie zębów u najmłodszych jest znacznie bardziej efektywne. Znieczulenie pomaga pozbyć się strachu przed bólem, co wpływa korzystnie na regularne odwiedzanie gabinetów dentystycznych.

 

Zapraszamy do kontaktu z kliniką FabDent pod numerem telefonu: +48 22 401 12 12

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button