Przodozgryz jest wadą zgryzu, w przypadku której występuje charakterystyczne wysunięcie dolnego łuku zębowego. Ma to wpływ nie tylko na wygląd twarzy i prezencję uśmiechu, ale też utrudnia mówienie, jedzenie i oddychanie. Więcej przydatnych informacji na temat tej wady zgryzu znajdziesz w kolejnych akapitach.
Czym jest przodozgryz?
Przodozgryz należy do tzw. wad doprzednich, które są spowodowane nadmiernym wzrostem żuchwy albo niedorozwojem szczęki. Warto wiedzieć, że dolegliwości te mogą występować jednocześnie. Gdy buzia jest zamknięta, przednie zęby górne powinny być ustawione przed dolnymi. W przypadku przodozgryzu zęby dolne ustawione są przed górnymi. Wyróżnia się:
- Przodozgryz częściowy – w tym przypadku wysunięciu ulega tylko przednia część łuku.
- Przodozgryz całkowity – mówi się o nim wówczas, gdy wysunięciu względem górnego łuku uległ cały łuk dolny.
- Przodozgryz rzekomy – wówczas łuk dolny jedynie sprawia wrażenie wysuniętego. Powodem wystąpienia tego rodzaju przodozgryzu jest zahamowanie doprzedniego wzrostu szczęki.
Dolna szczęka wysunięta do przodu nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też utrudnia codzienne funkcjonowanie. W przypadku wystąpienia takiej wady, warto udać się na konsultację do specjalisty.
Przodozgryz – objawy
Objawy charakterystyczne dla przodozgryzu trudno jest przegapić i bagatelizować. Wśród nich można wymienić takie jak wysunięcie do przodu zębów dolnych, a także wargi i brody. Kolejne charakterystyczne objawy to wydłużenie twarzy w dolnym odcinku, zmiana w rysach twarzy. Nie można zapomnieć także o bólach w okolicy żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego. Niezależnie od tego, czy chodzi o wysuwanie dolnej szczęki do przodu u dorosłych, czy u dzieci, wada powoduje trudności w mówieniu, jedzeniu oraz oddychaniu.
Przodozgryz – przyczyny
Przyczyny przodozgryzu mogą być naprawdę różne. Pewne znaczenie mają czynniki genetyczne. Przodozgryz może łączyć się także z zespołem Downa. Duże znaczenie mają także nieprawidłowe nawyki. Wysuwanie dolnej szczęki u dziecka może być spowodowane na przykład ssaniem kciuka. Wada może rozwijać się także u osób borykających się z patologicznym powtarzającym się przerostem migdałków.
Jak pozbyć się problemu, jakim jest przodozgryz? Leczenie zaplanowane i przeprowadzone przez doświadczonego fachowca to jedyne słuszne rozwiązanie. Dzięki temu można zadbać zarówno o komfort codziennego funkcjonowania, jak i o piękno uśmiechu. W klinice Fabdent oferujemy usługi dla osób w różnym wieku. Dbamy o indywidualne podejście do pacjenta oraz nowoczesne wyposażenie gabinetów. Wszystko to sprawia, że leczenie jest naprawdę skuteczne i przebiega w komfortowych warunkach.
Przodozgryz u dziecka
Jeśli zauważysz objawy świadczące o wystąpieniu problemu jakim jest przodozgryz u dziecka, nie zwlekaj z zapisaniem swojej pociechy na wizytę w klinice stomatologicznej. Leczenie można podzielić na kilka ważnych etapów:
- Szlifowanie guzków odpowiedzialnych za blokowanie cofania się żuchwy.
- Podjęcie leczenia ortodontycznego.
Pobudzenie wzrostu szczęki przy jednoczesnym zahamowaniu nieodpowiedniego wzrostu żuchwy to podstawa leczenia. Ważne jest także regularne i odpowiednie wykonywanie ćwiczeń zaproponowanych przez specjalistę. Zapisz pociechę na wizytę, gdy zauważysz niepokojące objawy. Warto wspomnieć, że możliwy jest przodozgryz u 2 latka, a nawet młodszego dziecka. Wada może rozwijać się na przykład u niemowlaka, którego rodzice układają do snu w taki sposób, że głowa jest nachylona do przodu, przez co maluch odruchowo przesuwa żuchwę i język do przodu. W takich sytuacjach specjalista udzieli Ci niezbędnych porad.
Jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne dzieci, warto zdecydować się na klinikę, która ma doświadczenie. W Fabdent wiemy, jak podejść do małego pacjenta w taki sposób, aby czuł się pewnie i komfortowo. Zapraszamy na konsultację.
Przodozgryz u dorosłych
Jak dorośli mogą poradzić sobie z wadą, jaką jest przodozgryz? Aparat to jedno z rozwiązań, które można zastosować. Warto jednak pamiętać, że sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania problemu. W niektórych przypadkach koniecznością może okazać się zabieg chirurgiczny.
W przypadku osób dorosłych stosuje się stały aparat na przodozgryz. U dzieci lepiej sprawdzają się aparaty ruchome, wzrost szczęki i żuchwy nie jest bowiem zakończony. Dokładny przebieg leczenia ustala specjalista.
Z jakiegoś powodu wciąż zwlekasz z zapisaniem się na wizytę? Jeśli chcesz odzyskać komfort warto zrobić to jak najszybciej i wyleczyć przodozgryz. Przed i po leczeniu Twoja twarz będzie wyglądać zupełnie inaczej, zmieni się też jakość Twojego życia. Wszystkie te zmiany będą oczywiście pozytywne.
Ćwiczenia na przodozgryz
Wysunięta żuchwa to wada, na którą wpływ mają też ćwiczenia. Lekarz może zalecić regularne treningi, aby zwiększyć skuteczność walki z przodozgryzem. Oto kilka najpopularniejszych propozycji:
- Wysuwanie żuchwy przed górną szczękę.
- Dmuchanie na piórko znajdujące się na wysokości nosa z żuchwą wysuniętą do przodu.
- Nagryzanie górnymi zębami dolnej wargi.
Ćwiczenia na przodozgryz zazwyczaj zalecane są dla dzieci. U osób dorosłych wzrost żuchwy jest zakończony, co oznacza, że ćwiczenia nie przyniosą pożądanych rezultatów.