Najważniejszą funkcją szkliwa jest ochrona zębów przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Jeśli nie jest w dobrym stanie, zęby stają się nadwrażliwe i bardziej narażone na rozwój próchnicy. Kilka ważnych informacji dotyczących demineralizacji szkliwa znajdziesz w kolejnych akapitach.
Czym jest demineralizacja szkliwa?
Demineralizacja szkliwa to problem, którego bez wątpienia nie warto bagatelizować. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie szkliwo chroni zęby przed bakteriami odpowiedzialnymi za próchnicę, ma także wpływ na to, jak wygląda nasz uśmiech. Jeśli szkliwo jest w dobrym stanie, zęby mają zapewnioną świetną ochronę przed próchnicą, uśmiech prezentuje się atrakcyjnie, a podczas spożywania zimnych czy ciepłych dań lub napojów nie pojawia się dyskomfort.
Chociaż odwapnienie zębów można rozpoznać samodzielnie przez charakterystyczne objawy, nie warto rezygnować z regularnych wizyt u stomatologa. Dzięki temu Twoje zęby będą w dobrym stanie, a Ty będziesz odczuwać komfort. Nawet jeśli nie doświadczasz objawów o silnym nasileniu, regularne wizyty u specjalisty są jednym z najważniejszych sposobów na zachowanie zdrowego i pięknego uśmiechu. Jeśli szukasz miejsca, w którym można liczyć na kompleksowe leczenie, sprawdź ofertę kliniki stomatologicznej Fabdent.
Demineralizacja zębów to stan, który trudno przeoczyć, objawy są bowiem charakterystyczne. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Jak rozpoznać demineralizację szkliwa?
Jak rozpoznać, że szkliwo jest w nienajlepszym stanie? Charakterystyczne białe plamy na szkliwie wpływające negatywnie na prezencję uśmiechu to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów demineralizacji szkliwa. Już w momencie pojawienia się takich plam warto umówić się na wizytę do stomatologa. Szybkie podjęcie działania to bowiem duża szansa na sprawne poradzenie sobie z problemem i uniknięcie przykrych skutków. Ubytki to kolejny etap demineralizacji szkliwa. Zęby mogą kruszyć się lub pękać. Demineralizacja sprawia też, że powierzchnia zębów nie jest już gładka, a staje się chropowata.
Demineralizację szkliwa można rozpoznać nie tylko przez obserwację stanu zębów. Stan ten sprawia też, że zwiększa się wrażliwość. Jeśli podczas szczotkowania zębów lub spożywania zimnych, czy też gorących dań i napojów odczuwasz ból, warto umówić się na wizytę do zaufanego stomatologa.
Uszkodzone szkliwo zębów to sytuacja, do której nie warto dopuścić. Czytaj dalej, a dowiesz się, co powoduje demineralizację szkliwa. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego unikać.
Co powoduje demineralizację szkliwa?
Powody odwapnienia zębów mogą być naprawdę różne. Jednym z najpopularniejszych jest stosowanie źle dobranych produktów służących do wybielania zębów. Jeśli chcesz cieszyć się bielszym uśmiechem, zawsze warto najpierw skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.
Kolejnym powodem demineralizacji zębów jest nieodpowiednia dieta. Planując codzienne posiłki upewnij się, że nie ma w nich zbyt dużej ilości cukrów. Pamiętaj, że tworzą one idealne środowisko dla rozwoju bakterii przez które powstaje kamień i próchnica. Również zbyt duża ilość kwaśnych potraw w diecie wpływa negatywnie na kondycję szkliwa. Wnikają one bowiem w strukturę zębów i pozbywają je cennych minerałów.
Jeśli demineralizacja zęba to także nieodpowiednia higiena. To kolejny często występujący powód złej kondycji szkliwa. Zbyt rzadkie i niedokładne mycie, a także używanie nieodpowiedniej szczoteczki to działania, których warto unikać. Pamiętaj też o stosowaniu dobrego płynu do płukania jamy ustnej i nici. Jeśli potrzebujesz pomocy w dobraniu produktów dostosowanych do potrzeb Twojej jamy ustnej, umów się na konsultację z dentystą. Jeśli o wizytach w gabinecie specjalisty mowa, nie można zapomnieć, że nieleczona próchnica również prowadzi do demineralizacji zębów. Jeśli więc chcesz utrzymać je w dobrym stanie, regularnie odwiedzaj swojego stomatologa. Pamiętaj, że próchnica początkowa jest trudna do zauważenia gołym okiem. Specjalistyczne narzędzia używane przez fachowca sprawdzą się wówczas najlepiej.
Negatywne skutki demineralizacji szkliwa
Odwapnienie szkliwa niesie ze sobą negatywne skutki. Mowa o takich jak:
- Zwiększona podatność na próchnicę.
- Nadwrażliwość zębów.
- Nieestetyczny wygląd zębów.
- Dolegliwości bólowe podczas jedzenia i picia.
- Pojawienie się kamienia nazębnego.
- Kruszenie zębów i ubytki.
Warto pamiętać, że przyczyny kruszenia i łamania zębów mogą być różne. Poza nieodpowiednią higieną i próchnicą można wymienić też bruksizm, paradontozę, palenie tytoniu.
Warto zadać sobie pytanie, jak usunąć odwapnienia na zębach? Przede wszystkim warto unikać zachowań, które sprzyjają uszkodzeniom szkliwa. Warto umówić się także na wizytę u dentysty. Specjalista przeprowadzi odpowiednie zabiegi i udzieli porad, dzięki którym dowiesz się, jak prawidłowo dbać o stan jamy ustnej.
Remineralizacja – czyli jak leczyć demineralizację szkliwa?
Remineralizacja zęba to proces, którego celem jest odbudowa. Konieczne jest dokładne usunięcie osadów i kamienia nazębnego. Kolejny etap to fluoryzacja. Specjalista w zależności od stopnia zaawansowania zabiegu odpowiedni środek. Bardzo ważne jest także wprowadzenie odpowiednich nawyków:
- Zmiany w diecie – eliminacja kolorowych i gazowanych napojów oraz przekąsek bogatych w cukry to podstawa. W codziennej diecie należy również dbać o odpowiednią ilość produktów będących źródłem wapnia.
- Prawidłowa higiena jamy ustnej – zęby należy szczotkować dokładnie i z użyciem odpowiedniej techniki. Pozytywny wpływ na stan jamy ustnej ma też stosowanie nici i płynu do płukania. Warto postawić na płukanki fluorkowe.
- Stosowanie porad specjalisty – niezależnie od tego, czy chodzi o produkty do higieny jamy ustnej, wybielanie zębów lub inne zabiegi, zawsze warto poprosić o poradę zaufanego stomatologa.
Demineralizacja szkliwa u dzieci to częsty problem. Warto uczyć pociechę prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej i uświadomić znaczenie regularnych wizyt u dentysty. Pamiętaj, że najlepszym sposobem jest danie dziecku dobrego przykładu.