Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny, skutki i leczenie

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny, skutki i...

Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny, skutki i leczenie

Każdy z nas, niezależnie od tego, czy jesteśmy dorośli, czy też jesteśmy dziećmi, powinniśmy wiedzieć, jak ważna dla organizmu jest właściwa regeneracja. Sen powinien być więc elementem odpoczynku. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Do zgrzytania zębami dochodzi zazwyczaj w nocy. Co zrobić, jeśli zauważymy, że nasze dziecko zmaga się z tym problemem? Jak mu pomóc?

Dlaczego dziecko podczas snu zgrzyta zębami?

Nocne zgrzytanie zębami jest przypadłością, która nazywa się bruksizmem. Może występować nie tylko u dzieci, ale też u osób dorosłych. Charakteryzuje się ono nieświadomym zaciskaniem szczęki, co powoduje pocieranie się zębów szczęki górnej i dolnej o siebie. Co oznacza zgrzytanie zębami przez sen? Istnieje wiele przyczyn takiego zachowania. U dzieci najczęściej jest to występowanie wielu stresujących sytuacji w ciągu dnia, jak również kontakt z wieloma różnymi bodźcami. Inną przyczyną jest także wada zgryzu, infekcje w obrębie układu oddechowego, jak również inne zmiany jamy ustnej. Zdarza się również, że zgrzytanie zębami podczas snu u dzieci może być związane z reakcją organizmu na ból ucha, mięśni czy głowy. Jeśli bruksizm pojawia się u niemowlaków, może być on przyczyną niedojrzałości układu nerwowego i mięśniowego oraz sposobem nieprawidłowego nabierania ustami powietrza. Co więcej, badania wykazały, że choroby pasożytnicze również mogą wywoływać objawy, które prowadzą do zgrzytania zębami w nocy. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek symptomy, które wskazywałyby na zgrzytanie zębami przez sen u dziecka, nie powinniśmy ich bagatelizować. Bruksizm u dzieci występuje najczęściej w porze nocnej. Jest to nieświadome pocieranie się o siebie zębów. Czasami może być słyszalne jako stukanie zębami w nocy. Do najczęściej wymienianych objawów zgrzytania zębami przez dzieci należą:

  • częste i uporczywe bóle głowy;
  • problemy z utrzymaniem równowagi;
  • bóle kręgosłupa;
  • drętwienie karku;
  • trudności z pełnym rozwarciem ust;
  • bóle okolic żuchwy;
  • bóle ucha;
  • problemy z narządem wzroku.

Co ciekawe, badanie udowodniły, że u maluchów z ADHD bruksizm może być reakcją organizmu na pojawienie się zbyt wielu stresujących dzieci sytuacji.

Jakie są skutki zgrzytania zębami?

Należy pamiętać, że dzieci nie posiadają stałego uzębienia, jednak mimo tego, ich mleczne zęby ulegają ścieraniu. Zgrzytanie zębami w nocy może także powodować wady zgryzu, które w przyszłości mogą być trudne do wyleczenia. Nałogowe ocieranie się zębów przez dzieci, nie tylko powoduje ścieranie ich pierwszej warstwy, ale też może powodować nadwrażliwość zębów. W niektórych przypadkach może prowadzić do rozchwiania zębów, a nawet ich pęknięcia. Co więcej, warto pamiętać, że bruksizm może również skutkować krwawieniem dziąseł. W trakcie zgrzytania zębami może dojść do przygryzienia języka przez korony zębów. Dziecko, które cierpi na bruksizm, nie wysypia się dobrze, co może być powodem jego rozdrażnienia w trakcie dnia. Może także mieć niższe samopoczucie oraz borykać się z różnymi dolegliwościami bólowymi.

Co zrobić gdy dziecko zgrzyta zębami w nocy?

Wszystko zależne jest od tego, jakie jest podłoże bruksizmu u naszego dziecka. Warto obserwować jego zachowanie w ciągu dnia. Czasami najmłodsi sami naprowadzają nas na przyczyny nocnego zgrzytania zębami. Jeśli podejrzewamy, że powodem mimowolnego pocierania o siebie zębów przez malucha jest stres, warto zadbać o to, aby dziecko mogło się odpowiednio zrelaksować. Przed samym snem zaleca się też zupełne wyciszenie. Jakie czynności temu sprzyjają? Można wykonać odprężającą, ciepłą kąpiel, przeprowadzić z dzieckiem rozmowę czy poczytać mu ulubioną książkę. Dla malucha taka sytuacja także jest trudna i często nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego budzi się niewyspany czy rozdrażniony. Warto więc wykazać się dużym zrozumieniem. Jeśli myślimy, że podłoża bruksizmu należy doszukiwać się z problemami z radzeniem sobie przez dziecko ze stresem, możemy udać się z nim do psychologa. Specjalista z pewnością wskaże, w jaki sposób dorosły, jak i dziecko może poradzić sobie z natłokiem negatywnych emocji. Często również psycholog proponuje współpracę z ortodontą, dzięki czemu możliwe jest szybsze pozbycie się lub ograniczenie problemu nocnego zgrzytania zębami.

Jak leczyć zgrzytanie zębami u dziecka?

Zawsze, niezależnie od stosowania innych metod walki ze zgrzytaniem przez sen zębami u dzieci, warto skonsultować się z ortodontą. Ten fachowiec sprawdzi dokładnie, w jaki sposób kształtuje się zgryz u malucha i pomoże w rozwiązaniu problemu. Ortodonta dziecięcy może na przykład zaproponować stosowanie specjalnej szyny relaksacyjnej na noc, która pomoże rozluźnić mięśnie występujące w jamie ustnej. Dzięki temu nacisk szczęki górnej na dolną zmniejszy się, co z kolei spowoduje lepszą jakość snu i ogólne odprężenie. Szyna nie tylko ochroni powierzchnię zębów przed ścieraniem, ale także może zapobiec ewentualnym złamaniom i przemieszczeniom się zębów. Możemy też zwrócić się o pomoc do stomatologa dziecięcego. Lekarz ten także zbada okluzję występującą u pociechy i wskaże, jakie leczenie przyniesie najlepsze rezultaty w przypadku podejrzenia nałogowego zgrzytania zębami.

Gdzie szukać pomocy?

W klinice FabDent, która jest umiejscowiona na warszawskim Bemowie, oferujemy szeroki zakres usług dla osób dorosłych oraz dzieci. Znajdziesz u nas najwyższej klasy specjalistów, którzy z pewnością pomogą Twojemu dziecku w ograniczeniu skutków zgrzytania zębami. Posiadamy specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu wszystkie badania są możliwe do wykonania na miejscu. Oferujemy innowacyjne i nowoczesne sposoby leczenia. Znajdziesz u nas nie tylko stomatologów, ale także ortodontów dziecięcych. Możesz umówić się te na wstępną wizytę konsultacyjną, która pomoże Ci zrozumieć, w czym tkwi problem. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Pamiętaj, że wczesna diagnostyka jest często kluczem do zwalczenia kłopotów ze zdrowiem jamy ustnej już w początkowej ich fazie. Na naszej stronie internetowej dostępny jest formularz kontaktowy.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button