Zwichnięcie zęba – czym jest i jak leczyć

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

 1. Home
 2. Zwichnięcie zęba – czym jest i jak leczyć

Zwichnięcie zęba – czym jest i jak leczyć

Chociaż zwichnięcie kojarzy się najczęściej z ręką lub nogą, może dotyczyć także zęba. Czym jest i jak je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Zwichnięcie zęba – przyczyny

Zwichnięcie zęba jest urazem, w wyniku którego ząb przemieszcza się w zębodole. Może ono polegać na wysunięciu zęba lub przemieszczeniu w kierunku warg lub podniebienia. Do zwichnięcia zęba może dojść podczas wypadku, walki, uprawiania niebezpiecznego sportu. Złe nawyki takie jak otwieranie butelek zębami także mogą doprowadzić do zwichnięcia. Niezależnie od powodu taki uraz wymaga szybkiej wizyty u specjalisty.

Wyróżnia się:

 • Częściowe zwichnięcie zęba – ząb nie jest przemieszczony poza uzębienie, a miazga, chociaż ma niewielkie urazy, prawidłowo wykonuje swoje zadanie.
 • Całkowite zwichnięcie zęba – całkowita utrata kontaktu zęba z zębodołem. Całkowite zwichnięcie zęba często nazywa się także wybiciem zęba. Ważne jest szybkie działanie. Po wydarzeniu, które spowodowało zwichnięcie całkowite, trzeba ponownie umieścić go w zębodole, zagryźć chusteczkę higieniczną i jak najszybciej udać się do lekarza. W przypadku zanieczyszczenia zęba najpierw należy opłukać go pod zimną wodą.
 • Zwichnięcie zęba ze wtłoczeniem – w tym przypadku ząb jest wbity w zębodół. Może być to wbicie częściowe lub całkowite. 

Zwichnięcie zęba jest urazem, którego nie można nie zauważyć. Pojawia się bowiem bardzo silny ból, dziąsła są opuchnięte i krwawią, a pacjent najczęściej nie jest w stanie porozumiewać się bez poważnych zakłóceń. W takim przypadku trzeba szybko udać się do specjalisty. W Fabdent od poniedziałku do soboty prowadzimy dyżur stomatologiczny, a więc możesz się do nas zgłosić. Mamy wieloletnie doświadczenie, które pozwala nam pomagać pacjentom w różnych sytuacjach. Dużą zaletą naszej kliniki jest nowoczesny sprzęt, który wraz z doświadczeniem specjalistów zapewnia świetne efekty leczenia.

Są takie pęknięcia, których w pierwszej chwili można nie zauważyć. Mowa tutaj o pęknięciu szkliwa. Trudno dostrzec go gołym okiem, ale charakterystycznym objawem jest nadwrażliwość na zimne, gorące lub słodkie potrawy, czy też napoje.

Zwichnięcie zęba – leczenie

To, jakie leczenie sprawdzi się najlepiej w przypadku zwichnięcia zęba, zależy od różnych czynników. Trzeba wziąć pod uwagę stopień zaawansowania problemu, liczy się także czas, jaki upłynął od zdarzenia, podczas którego doszło do zwichnięcia. Możliwości leczenia są naprawdę różne. Stosuje się na przykład:

 • Specjalne szyny, które mają ponownie unieruchomić ząb.
 • Zabieg replantacji.

Są takie przypadki, gdy dochodzi do zwichnięcia z wtłoczeniem zęba w zębodół. Wówczas często stosuje się leczenie chirurgiczne lub ortodontyczne. O sposobie leczenia decyduje specjalista.

Nie jest tajemnicą, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zwichnięcie zęba to stan, którego bez wątpienia warto unikać. O ile najczęściej nie możemy ochronić się przed różnego rodzaju wypadkami, o tyle możemy porzucić szkodliwe nawyki. Jeśli zdarza Ci się na przykład otwierać butelki lub twarde orzechy zębami albo gryźć różne przedmioty jak na przykład długopisy, warto tego unikać. Pamiętaj także, że niezwykle ważne dla dobrego stanu zębów są regularne wizyty u stomatologa.

W klinice Fabdent leczą profesjonaliści specjalizujący się w niemal każdej dziedzinie stomatologii. Zwichnięcie zęba to jeden z wielu problemów, z jakimi możesz się do nas zgłosić. W ofercie mamy także:

 • Usługi z zakresu profilaktyki.
 • Usługi z zakresu leczenia ortodontycznego.
 • Wybielanie zębów.
 • Stomatologię dziecięcą.
 • Usługi z zakresu protetyki.

Jedną z usług, jaką świadczy klinika Fabdent jest endodoncja. Wskazaniem do leczenia kanałowego może być nie tylko długo nieleczona próchnica, ale także pęknięcie lub złamanie zęba. Stosujemy nowoczesny sprzęt i formy leczenia, które są skuteczne i pozwalają szybko uzyskać odpowiedni efekt. Warto pamiętać, że dobrze wyleczony ząb może służyć jeszcze przez długie lata, co jest jedną z największych zalet, jakie można uzyskać, stosując nowoczesne metody leczenia.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button