Czym jest okluzja w stomatologii?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czym jest okluzja w stomatologii?

Czym jest okluzja w stomatologii?

Niektóre specjalistyczne terminy, które spotykamy w stomatologii mogą być dla nas zupełnie niezrozumiałe, dopóki nie poznamy ich wyjaśnienia. Czym jest okluzja i co to właściwie znaczy? Postaramy się dokładnie opisać ten problem oraz wskazać, w jaki sposób go rozwiązać. Opiszemy także rodzaje okluzji.

Okluzja – co to właściwie jest?

Zjawisko okluzji nierozerwalnie związane jest z dziedziną medycyny, zwaną stomatologią. W ten sposób nazywa się ogólnie relację, jaka występuje pomiędzy zębami dolnymi a górnymi w szczęce człowieka. Punkt okluzji jest więc miejscem zwarcia górnej i dolnej szczęki. Zaburzenia okluzji są więc wszelkimi nieprawidłowościami, jakie wiążą się z tym obszarem ciała, powodujących przede wszystkim nieestetyczny uśmiech, krzywy zgryz, czy nawet silne dolegliwości bólowe w obrębie szczęki. Należy podkreślić, że każde zaburzenia prawidłowego zwarcia szczęki wymagają leczenia, ponieważ może to nawet prowadzić do utraty zębów. Okluzja w medycynie jest cały czas badana, jednak istnieją nowoczesne metody leczenia, które pozwalają uporać się z tym problemem na zawsze. Warto więc dowiedzieć się, jakie są rodzaje wad zgryzu, jak również jak może być leczona okluzja. Stomatologia w tym zakresie jest innowacyjna i pomaga zapewnić komfort dla każdego Pacjenta.

Jakie są rodzaje okluzji?

Okluzja w praktyce występuje w wielu rodzajach. Warto wiedzieć, jak dokładnie się ona objawia, aby łatwo zidentyfikować, czy właśnie z nią się zmagamy. Jest to także ważne dlatego, że im wcześniej stwierdzona nieprawidłowość zgryzu, tym proces leczenia jest krótszy. Leczenie ortodontyczne podzieliło rodzaje okluzji na trzy grupy. Są one dzielone na zasadzie ustawienia zębów górnych i dolnych względem siebie:

  • klasa I okluzji – jest postrzegana jako prawidłowa. Pierwszy ząb trzonowy, który jest usadowiony w górnej szczęce, nachodzi na pierwszy ząb trzonowy w dolnej szczęce, co sprawia, że zarówno siekacze dolne, jak i górne zakrywają się. Właśnie w taki sposób wygląda właściwy zgryz człowieka.
  • klasa II okluzji – jest to zgryz nadgryzliwy. Można go rozpoznać po tym, że górna szczęka wraz z zębami jest przesunięta do przodu, a zęby dolnej szczęki są umiejscowione nieco głębiej. W ten sposób w trakcie wykonywania podstawowych czynności, takich jak mówienie, czy jedzenie, dochodzi do zaburzeń powierzchni żujących, co może wpływać na nieprawidłowości funkcjonowania układu stomatologicznego.
  • klasa III okluzji – jest inaczej nazywana zgryzem podgryzliwym, czyli przeciwnym do klasy II okluzji – w tym przypadku to zęby dolnej szczęki są przesunięte do przodu w porównaniu z zębami szczęki górnej, przez co są one zakryte, co również jest źródłem problemów w prawidłowym funkcjonowaniu układu stomatologicznego. 

Znaczenie prawidłowej okluzji dla zdrowia jamy ustnej

Dzięki temu, że posiadamy prawidłowy zgryz, możemy cieszyć się nie tylko zdrowiem jamy ustnej, ale też wpływa to na funkcjonowanie całego organizmu. Oczywiście czas w okluzji jest bardzo ważny. Szybko zdiagnozowane problemy w obrębie jamy ustnej, mogą być szybciej wyleczone. Prawidłowa okluzja nie tylko wpływa na estetykę uśmiechu, co ma wpływ na komfort życia oraz poprawę samooceny pacjenta, ale również umożliwia prawidłowe mówienie, efektywne rozdrabnianie pokarmu, czy umożliwia utrzymanie zdrowia stawów skroniowo-żuchwowych. Jak widać, zadbany i zdrowy układ szczęki może więc przyczynić się do niwelowania dolegliwości bólowych, szumów usznych, a nawet ułatwić trawienie czy przyswajanie składników odżywczych przez organizm.

Leczenie zaburzeń okluzji

Efekt leczenia okluzji jest uzależniony od metody, którą zastosuje nasz stomatolog. Każda terapia powinna być jednak dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego. Istnieją różne formy leczenia, od wprowadzenia terapii behawioralnej, poprzez fizjoterapię, chirurgię szczękową, używanie aparatów ortodontycznych, jak również wykonanie rekonstrukcji protetycznej. Deprogramacja zgryzu, czyli leczenie nieprawidłowości okluzji jest wykonywana także w klinice FabDent, która specjalizuje się zarówno w usługach stomatologicznych, jak i protetycznych. 

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button