Endodoncja – leczenie kanałowe

  1. Home
  2. Usługi
  3. Endodoncja – leczenie kanałowe

Endodoncja (leczenie kanałowe) Warszawa

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym. W wielu przypadkach leczenie endodontyczne jest jedyną możliwością uratowania zęba, który po leczeniu może służyć nam jeszcze przez wiele lat. W gabinecie stomatologicznym Fabdent w Warszawie na Bemowie oferujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem zębów, które kwalifikują się do usunięcia. 

Nasz zespół doświadczonych stomatologów zadba o wysoką skuteczność zabiegu. Przeczytaj i dowiedz się, na czym polega oraz dlaczego warto z niego skorzystać. To z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji o zdecydowaniu się na tą nowoczesną metodę leczenia.

Leczenie endodontyczne – czym jest?

Leczenie Endodontyczne Warszawa, powszechnie znane jako leczenie kanałowe, polega na usunięciu wewnętrznej, zainfekowanej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału, jego dezynfekcji i wypełnieniu odpowiednimi materiałami. Zacznijmy od samego początku, czyli przyczyny wykonywania zabiegu.W jaki sposób może dojść do infekcji tkanki zęba? 

Przyczyn jest kilka – może stać się tak na skutek pęknięcia zęba, jego kilkukrotnego leczenia, pojawienia się w nim głębokiego ubytku czy złamania. Nie wolno lekceważyć tych objawów – nieleczona infekcja tkanki zęba prowadzi do licznych i często bolesnych powikłań, a leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem na zachowanie zęba. 

W leczeniu endodontycznym stosuje się specjalistyczne narzędzia i zaawansowany sprzęt stomatologiczny.Leczenie kanałowe zęba rozpoczyna się od zajrzenia do wnętrza kanałów zębowych, co pozwala ocenić ich stan i rozmiar. Umożliwia to przeprowadzenie precyzyjnych zabiegów, dzięki czemu kanałówka zęba przynosi oczekiwane rezultaty. A co warto podkreślić – zabiegi endodontyczne są całkowicie bezbolesne, ponieważ odbywają się w znieczuleniu miejscowym.

Nowoczesne metody leczenia endodontycznego stosowane w naszym gabinecie:

Kanałowe leczenie zębów przeprowadzamy w naszym gabinecie z wykorzystaniem wysoce specjalistycznych narzędzi oraz substancji wypełniających. Pozwala nam to zaoferować szeroki zakres usług, które obejmują takich działania, jak:

Wskazania do przeprowadzenia leczenia endodontycznego:

Kiedy endodoncja Bemowo jest potrzebna, aby cieszyć się życiem bez bólu i możliwością normalnego gryzienia? Do najważniejszych wskazań do przeprowadzenia leczenia endodontycznego należą:

  • głębokie ubytki próchnicowe;
  • martwica miazgi;
  • zgorzel miazgi;
  • urazy zęba, w wyniku których doszło do odsłonięcia miazgi (np. złamania, zwichniecie zęba);
  • obumarcie zęba;
  • starcie zębów (np. na skutek tzw. bruksizmu);
  • zmiany okołowierzchołkowe;
  • planowanie leczenia protetycznego;
  • nieprawidłowo wykonane wcześniejsze leczenie kanałowe (powtórne leczenie kanałowe).

Dlaczego warto przeprowadzić leczenie kanałowe Bemowo? Przede wszystkim przestaniesz odczuwać bardzo nieprzyjemny ból zęba, w którym nastąpiły negatywne zmiany. Ponadto przy braku leczenia jedyną alternatywą jest jego usunięcie – nie ma sposobu na inne wyleczenie zainfekowanej tkanki. Decydując się na endodoncję, zachowujesz go, a ponieważ zostaje on „odnowiony”, może posłużyć Ci jeszcze przez długie lata. Ponieważ za leczenie kanałowe cena jest przystępna, warto wybrać tę ścieżkę postępowania i cieszyć się jak najdłużej swoimi własnymi, naturalnymi zębami.

Ekspert endodoncji, lekarz ortodonta - Izabela Stępień

 

Ekspert radzi

“Do leczenia endodontycznego kwalifikuje się ząb, w przypadku którego bodźce termiczne wywołują długotrwałą reakcję bólową. Ból zęba najczęściej nasila się rano lub wieczorem oraz przy dotyku i w pozycji leżącej. Często pojawia się również obrzęk okolicznych tkanek. Jeżeli ząb obumarł i pojawiła się obszerna zmiana okołowierzchołkowa – często nie występują dolegliwości bólowe, diagnozę wystawia się na podstawie zdjęcia RTG i badania żywotności miazgi – lek. Izabela Stępień“

Czy istnieją przeciwwskazania do leczenia endodontycznego?

Wraz z rozwojem endodoncji, która obecnie dysponuje wieloma precyzyjnymi metodami leczenia oraz specjalistycznymi narzędziami, znacznie zmniejszyła się lista przeciwwskazań do leczenia kanałowego. Obecnie wiek pacjenta nie stanowi już bezpośredniego przeciwwskazania, a zabieg może być przeprowadzany zarówno u małych dzieci, jak i u pacjentów w podeszłym wieku. Większość endodontów jest zdania, że nie ma takich chorób, które mogą stanowić przeciwwskazania do podjęcia leczenia endodontycznego.

Istnieje natomiast pewna grupa chorób podwyższonego ryzyka. W ich przypadku endodoncja nie jest wskazana. Należą do nich:

  • choroby serca;
  • choroby naczyń;
  • choroby nerek;
  • niektóre zaburzenia endokrynologiczne.

Przygotowanie do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe poprzedza diagnostyka stomatologiczna, która obejmuje szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonanie zdjęcia RTG, na podstawie którego endodonta będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę. Właściwie przeprowadzona diagnostyka stanowi podstawę kwalifikacji pacjenta do leczenia kanałowego.

Nie ma żadnych wymagań związanych z przygotowaniem do zabiegu przez samego pacjenta. Można przed nim normalnie jeść czy pić. Warto jednak pamiętać o dokładnym umyciu zębów przed przyjściem do gabinetu.

Leczenie endodontyczne – przebieg

Jeszcze do niedawna leczenie endodontyczne wymagało kilku wizyt u dentysty. Dzięki dynamicznemu rozwojowi tej dziedziny stomatologii oraz nowoczesnym środkom znieczulającym, istnieje możliwość przeprowadzenia całego zabiegu endodontycznego już podczas jednej wizyty. Leczenie endodontyczne przebiega kilkuetapowo:

 

Etap 1

Pierwszym etapem leczenia kanałowego – po podaniu znieczulenia miejscowego – jest oczyszczenie korony zęba z próchnicy oraz opracowanie pozostałych tkanek, dzięki czemu stomatolog otrzymuje dostęp do komory zęba.

 

Etap 2

Drugim i jednocześnie najważniejszym etapem jest usunięcie zainfekowanej miazgi z zakażonych kanałów. Lekarz przeprowadza oczyszczenie kanałów w celu całkowitego pozbycia się miazgi oraz bakterii.

Etap 3

Trzeci etap to wypełnienie pozbawionych miazgi kanałów gutaperką. W tym etapie chodzi przede wszystkim o to, aby szczelnie zamknąć cały system kanałowy i zabezpieczyć go przed bakteriami. Dzięki podgrzaniu gutaperka jest płynna i rozkłada się równomiernie w całym kanale, również w kanałach bocznych.

Etap 4

Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest odbudowa zniszczonego zęba. W zależności od stopnia uszkodzenia korony, istnieje kilka możliwości odbudowy ubytku. W przypadku niewielkich ubytków stosuje się wypełnienie światłoutwardzalne. Natomiast gdy mamy do czynienia z większym uszkodzeniem, zaleca się odbudowę zęba przy użyciu wkładu koronowego.

Podstawowym zadaniem zęba po leczeniu endodontycznym jest przywrócenie funkcji i estetyki zęba oraz zapobieganie jego złamaniu w przyszłości. W przypadku, gdy tradycyjne leczenie kanałowe nie przynosi pożądanych efektów, wskazana jest resekcja chirurgiczna.

Ekspert endodoncji, lekarz dentysta - Sławomir Kwieciński

 

Ekspert radzi

“Aby jak najlepiej dotrzeć do wąskich kanałów, konieczne jest optyczne powiększenie miejsca zabiegowego. W tym celu stosuje się nowoczesne mikroskopy, które pozwalają na uzyskanie dokładnego, kilkukrotnie powiększonego obrazu dla zwiększenia precyzji zabiegu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonujemy w naszym gabinecie stomatologicznym Fabdent w Warszawie – lek. Sławomir Kwieciński“

Postępowanie po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu przez 1-2 godziny nie wolno jeść ze względu na wypełnienie zęba materiałem utwardzalnym. Po leczeniu endodontycznym przez parę dni może utrzymywać się opuchlizna, zaczerwienienie, pacjent może odczuwać też delikatne mrowienie. Jeżeli dolegliwości bólowe się nasilą, wskazany jest kontakt z lekarzem. Zdjęcie kontrolne zaleca się przeprowadzać około 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.

Leczenie kanałowe przed i po

Jakie zmiany przyniesie w Twoim życiu endodoncja? Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak nieprzyjemnym uczuciem w życiu codziennym jest ból zęba. Gdy nie ustępuje on po zażyciu środków przeciwbólowych oraz utrzymuje się przez długi czas, znacznie obniża to samopoczucie. Zęby leczone kanałowo powracają do swojego właściwego stanu – odpada konieczność ekstrakcji czy leczenia implantologicznego.
Dlatego jeśli chcesz zachować własne, naturalne uzębienie, a przy tym poprawić jego stan, najlepsze będzie leczenie kanałowe. Cena za nie jest przystępna dla każdej kieszeni, a więc nie będzie wydatkiem naruszającym mocno Twój budżet. Po przeprowadzonej endodoncji można jeszcze jakiś czas odczuwać lekki ból. Ustępuje ona w ciągu kilku dni, a Ty powracasz do normalnej kondycji.

Jakie są zalety nowoczesnych metod stosowanych w leczeniu endodontycznym?

  • wysoka skuteczność leczenia;
  • skrócony czas leczenia nawet do jednej wizyty;
  • ograniczone do minimum uczucie dyskomfortu podczas zabiegu;
  • możliwość wypełniania nawet tych najbardziej krętych i wąskich kanałów;
  • dobrze wyleczony ząb może służyć pacjentowi jeszcze przez kilka lat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia endodontycznego

Czy leczenie endodontyczne boli?

Zabiegi endodontyczne przeprowadza się przy użyciu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu są niemal całkowicie bezbolesne.

Jakie są rokowania po zabiegu?

Tak jak przy każdym innym zabiegu, nikt nie może dać stuprocentowej gwarancji, że zabieg zakończy się powodzeniem. Jednak dzięki nowoczesnym metodom wykorzystywanym w leczeniu kanałowym leczony ząb może być zdrowy nawet przez kilka lat.

Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?

Zaraz po leczeniu mogą pojawić się lekkie dolegliwości bólowe, które ustępują po kilku dniach.

Co należy zrobić, aby w przyszłości uniknąć leczenia kanałowego?

Należy regularnie odwiedzać stomatologa, ponieważ systematycznie leczona próchnica pozwoli uniknąć w przyszłości leczenia kanałowego.

 

Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych stron zakresu leczenia endodontycznego.

Leczenie kanałowe – cena

Zastanawiasz się, jaka jest cena za leczenie kanałowe? Ogólny koszt zależy od wielu czynników, z których główne dotyczą tego, czy leczenie w tym zębie zostało rozpoczęte, czy nie, a także od ilości kanałów oraz szczególnych czynników, zwiększających stopień skomplikowania zabiegu. Poniżej znajdziesz pełen cennik, prezentujący wszystkie wykonywane przez nas usługi wraz z opłatami za nie.

Konsultacja endodontyczna (wizyta 15 min)250 zł
Konsultacja endodontyczna z rewizją kliniczną pod mikroskopem bez kontynuacji leczenia kanałowego i opatrunek300 zł
Dewitalizacja „ zatrucie” zęba150 zł
Ekstyrpacja miazgi200 zł
Opatrunek do kanału100 zł
Odbudowa zęba kompozytem wysokoestetycznym po leczeniu kanałowym
450-650 zł
Odbudowa zęba kompozytem wysokoestetycznym z wykorzystaniem włókna szklanego
900 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego
+150 zł
Pierwotne leczenie kanałowe*
(w tym mikroskop, znieczulenie, koferdam, RVG, opracowanie, wypełnienie kanałów gorącą gutaperką)
Ząb jednokanałowy900 zł
Ząb dwukanałowy1000 zł
Ząb trzykanałowy1100 zł
Ząb czterokanałowy1200 zł
Powtórne leczenie kanałowe*
(w tym mikroskop, znieczulenie, koferdam, RVG, opracowanie, wypełnienie kanałów gorącą gutaperką)
Ząb jednokanałowy1000 zł
Ząb dwukanałowy1200 zł
Ząb trzykanałowy1400 zł
Ząb czterokanałowy1600 zł
Szczególne przypadki leczenia pod mikroskopem
Zamknięcie perforacji300 zł 450
Udrożnienie zobliterowanego kanału300 zł 450
Odnalezienie dodatkowego kanału300 zł 450
Usunięcie wkładu koronowo - korzeniowego
*W przypadku wkładów złożonych cena ustalana indywidualnie*
400 zł 550
Usunięcie zębiniaka200 zł 300
Usunięcie złamanego narzędzia z kanału300 - 450zł
Laserowa dezynfekcja kanałów50 - 200 zł
*¹ – Cena zabiegu przy kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie
*² – Cena zabiegu bez kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie
error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button