Wax-up i mock-up w protetyce stomatologicznej – czym są?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Wax-up i mock-up w protetyce stomatologicznej – czym...

Chcesz osiągnąć wymarzony uśmiech? W przypadkach takich jak przebarwienia, czy też konieczność zmiany kształtu lub położenia zębów dobrym rozwiązaniem mogą okazać się licówki. Zrobienie wax-upu i mox-upu to jeden z etapów ich zakładania. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Czym jest wax-up?

Jeśli chodzi o licówki jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby były dostosowane do jamy ustnej pacjenta i sprawiały, że czuje się on komfortowo. Aby ostateczny model spełniał oczekiwania, specjalista najpierw wykonuje wax up. Co to? Jest to nic innego jak diagnostyczny model woskowy. W celu jego wykonania wykorzystuje się specjalny wosk laboratoryjny. Dzięki temu etapowi pacjent może zobaczyć trójwymiarową wizualizację prezencję swojego uśmiechu, gdy licówki znajdą się już na swoim miejscu. 

Czy mock-up jest koniecznością? Warto wiedzieć, że jest to bardzo ważny etap. Ma znaczenie nie tylko, jeśli chodzi o kwestie związane z estetyką. Diagnostyczny model woskowy pozwala także przekonać się, czy licówki będą dobrze spełniać swoją funkcję. Wykonaniem trójwymiarowej wizualizacji efektu leczenia protetycznego zajmuje się technik protetyk. Podczas swojej pracy wykorzystuje cyfrowy skan wewnątrzustny lub wycisk gipsowy z jamy ustnej pacjenta. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda wax-up krok po kroku, warto skonsultować się ze specjalistą. Jak wybrać odpowiednią klinikę stomatologiczną? Zwróć uwagę na doświadczenie, jakość wyposażenia gabinetów, podejście do pacjenta. Warto sprawdzić także opinie. Niezależnie od tego, czy chcesz mieć licówki porcelanowe, czy kompozytowe leczenie protetyczne przeprowadzane przez odpowiednią osobę pozwoli Ci cieszyć się najlepszymi efektami. Jeśli chodzi o wax-up konieczne jest:

  1. Analiza przypadku pacjenta.
  2. Pobranie odcisków, wykonanie zdjęć rentgenowskich i zebranie innych danych potrzebnych do stworzenia modelu.
  3. Modelowanie w wosku za pomocą specjalistycznych narzędzi.
  4. Zaprezentowanie wax-upu pacjentowi.

Jeśli chodzi o licówki, duże znaczenie ma także mock-up. Stomatologia wykorzystuje tę metodę po to, aby pacjent mógł przez kilka dni testować swój nowy uśmiech i przekonać się, czy spełnia jego oczekiwania. Również mock-up ma duże znaczenie dla komfortu i funkcjonalności licówek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach.

Czym jest mock-up?

Po co wykonuje się mock-up? Co to? Jest to projekt pracy. Na zęby pacjenta wylewa się specjalny materiał w odpowiednim kolorze i kształcie. Pacjent może testować swój nowy uśmiech przez kilka dni i sprawdzić, czy czuje się komfortowo. Jeśli praca spełnia jego oczekiwania, specjalista usuwa mock-up i przygotowuje zęby pod założenie licówek. Mock-up można określić jako przymiarkę nowego uśmiechu. Dużą zaletą jest możliwość wielokrotnego poprawiania pracy.

Wykorzystanie wax-upu i mock-upu jest ważne zarówno dla pacjenta, jak i dla specjalisty zajmującego się leczeniem. Jedną z najważniejszych korzyści jest oczywiście dokładna wizualizacja efektów, co pozwala na odpowiednie zaplanowanie leczenia. Wykorzystanie tych techniki minimalizuje także ryzyko błędów i pozwala uzyskać większą pewność, że efekty spełnią oczekiwania pacjenta. Dzięki nim lekarz i pacjent mogą także skutecznie porozumiewać się co do oczekiwanych rezultatów leczenia, co też jest bardzo ważne.

Nie musisz obawiać się, że mock-up będzie Ci przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Odpowiednio wykonany projekt pracy nie utrudnia rozmowy, przeżuwania, czy też innych czynności. Jeśli jednak podczas testowania nowego uśmiechu poczujesz, że konieczne jest wprowadzenie zmian, śmiało powiedz o tym lekarzowi podczas wizyty. Wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości na wczesnym etapie leczenia jest bardzo ważne i warto o tym pamiętać.

Mock-up i wax-up – cena

Wiesz już, czym jest wax-up i mock-up. Na pewno zastanawiasz się też, jaka jest cena. To zależy od różnych czynników. Najlepszym sposobem na poznanie kosztów jest zapoznanie się z cennikiem wybranej kliniki stomatologicznej lub rozmowa ze specjalistą podczas konsultacji. Tak na przykład w Fabdent cena za jeden punkt w przypadku woskowej symulacji przyszłego uzupełnienia protetycznego (wax up) to 150 zł. Cena za jeden punkt jest taka samo, jeśli chodzi o symulację uzupełnienia protetycznego w jamie ustnej pacjenta (mock up). Masz jakieś pytania? Jeśli tak, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, przez e-mail lub wizyty w naszej klinice stomatologicznej.

Chcesz wiedzieć, jak mogą prezentować się efekty leczenia protetycznego? Koniecznie sprawdź zdjęcia metamorfoz naszych pacjentów, którzy zdecydowali się na licówki. Wskazania do ich założenia to:

  • Konieczność korekty kształtu i położenia zębów.
  • Przebarwienia korony zębów.
  • Szpary między zębami.

Jeśli nie masz pewności, czy licówki okażą się najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku, nie zwlekaj i umów się na wizytę w zaufanej klinice stomatologicznej. Doświadczony specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań i poznaniu Twoich oczekiwań zaproponuje najlepszy sposób leczenia. Do wyboru dostępne są licówki kompozytowe, akrylowe, ceramiczne, porcelanowe, pełnoceramiczne. Dobrej jakości licówki sprawią, że Twój uśmiech będzie prezentował się dużo bardziej estetycznie, a Ty będziesz uśmiechać się chętniej i częściej. Warto wspomnieć, że licówki nie mają negatywnego wpływu na tkanki zębów i dziąsła, a więc są w pełni bezpieczne. Dobre licówki powinny być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, zapewniać komfort, wyglądać jak najbardziej naturalnie. Z racji dużej ilości możliwych rozwiązań razem ze specjalistą bez wątpienia uda Ci się wybrać takie, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania i będzie dostosowane do potrzeb.

W naszej klinice wykonasz nie tylko wax up i mock up. Stomatologia estetyczna to także skaling zębów, piaskowanie, wybielanie. Oferujemy wszystkie te usługi. Zapraszamy również na wizyty profilaktyczne, leczenie ortodontyczne, leczenie próchnicy. Pełną listę usług znajdziesz na stronie internetowej kliniki w zakładce Usługi.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button