Jak długo osiada proteza zębowa?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jak długo osiada proteza zębowa?

Myślisz o wykonaniu protezy zębowej, a nie wiesz, co oprócz jej ceny brać jeszcze pod uwagę? Zastanawiałeś się kiedyś, jak długo osiada proteza zębowa? A może nie wiesz, czym jest to pojęcie? Postaramy się wyjaśnić dokładnie, co kryje się pod tym zwrotem oraz jakie ma to przełożenie na protezy różnych typów. W tym artykule dowiesz się także, jakie są czynniki, które wpływają na osadzanie się protez zębowych. 

Czym jest osadzanie się protezy zębowej?

Osadzanie się protezy zębowej to opadanie protezy, czyli zagłębianie się w dziąsła. Niestety skutkuje to jej zniszczeniem. Jest to więc zjawisko, które powstaje wskutek ucisku i zmian podłoża twardego lub miękkiego. Na skutek osiadania się protezy możliwe jest przesuwanie się zębów, co może powodować ich skrócenie. Zęby kierują się bowiem w stronę wyrostka. Jest to więc niezwykle istotne dla zdrowia Pacjenta, ponieważ musi on wiedzieć, w jaki sposób zauważyć problem i jak go przezwyciężyć. Proces osadzania się protezy zębowej dotyczy wszystkich rodzajów protez – zarówno tych mocowanych na stałe, jak i wyciąganych. Niezależnie więc, czy wybierzesz którąś z ruchomych protez – akrylową, szczękową czy elastyczną, lub też zdecydujesz się na protezę na implantach, ten problem może dotyczyć również Ciebie.

Różne znaczenia osiadania protezy

Osiadanie protezy zębowej jest także naturalnym procesem jej  dopasowywania się i układania w szczęce Pacjenta. Oznacza to, że nie wszystkie symptomy należy odbierać jako zagrożenie. Niekiedy jednak nasz organizm wysyła nam pewne sygnały, których bagatelizowanie może być przyczyną zniszczenia nie tylko zębów, ale i kości. W sytuacji, kiedy proteza przestaje pasować, należy bezwzględnie wymienić ją na nową. Do najczęściej pojawiających się objawów osiadania protezy należą przede wszystkim:

  • Źle dobrane protezy;
  • Pojawienie się drobinek pokarmów pod powierzchnią protezy;
  • Bolesne podrażnienia dziąseł.

Oczywiście na początku używania protezy może nam się wydawać, że nie jest ona dopasowana do naszej szczęki. Nie powinniśmy jednak wpadać w panikę. Do każdego uzupełnienia protetycznego należy się jednak przyzwyczaić. Nie każda proteza wymaga wymiany. Jeśli jednak nie jesteś tego pewien, warto skonsultować się ze stomatologiem, który sprawdzi Twoje wątpliwości. Podrażnienia dziąseł również mogą mieć inne podłoże, niż źle dobrana proteza. Czasami używamy szczoteczek do zębów ze zbyt twardym włosiem, czasami powodem krwawienia dziąseł mogą być inne choroby. 

Jakie są rodzaje protez i jaki jest czas ich osiadania?

Wśród standardowych ruchomych oraz wyjmowanych protez, możemy także wyróżnić:

  • Protezy osiadające – wspólną cechą tych uzupełnień protetycznych jest to, że są one podparte na podłożu śluzówkowym. To oznacza, że w trakcie żucia są one oparte na błonie śluzowej podniebienia oraz fragmentach wyrostków zębodołowych. Są one zwykle stosowane jedynie tymczasowo. Mogą one prowadzić do nieuchronnego, postępującego zaniku kości. Powinny być one wymieniane co kilka lat.
  • Protezy natychmiastowe – są zakładane zaraz po ekstrakcji, czyli po usunięciu zęba. Mogą być one stosowane przez wiele lat. Dzięki nim można także przeczekać okres gojenia się ran. 

Czas osiadania oraz okres gojenia jest więc uzależniony od tego, jaką protezę posiadamy, jak również z jakiego materiału została ona wykonana. 

Jakie czynniki wpływają na czas osiadania protezy zębowej?

Na czas osiadania protezy zębowej ma wpływ wiele czynników. Do najpopularniejszych należą:

  • Rodzaj protezy – w zależności od tego, jaką protezę wybierzemy, oraz w jaki sposób jest ona mocowana w jamie ustnej Pacjenta, możemy spodziewać się dłuższego bądź krótszego czasu osiadania protezy zębowej.
  • Stan uzębienia pacjenta – higiena jamy ustnej jest bardzo ważna nie tylko dla osób, które noszą protezy, ale dla wszystkich ludzi. Osoby, które nagminnie narażają zęby na próchnicę lub też nie wykazują troski o zdrowie jamy ustnej, mogą spodziewać się, że czas osiadania protezy zębowej będzie szybszy. Co więcej, stan uzębienia Pacjenta ma wpływ na założenie mu danego rodzaju protezy.
  • Wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta – w przypadku osób starszych, organizm nie radzi sobie już tak sprawnie z regeneracją. Również w przypadku użytkowania protez zębowych, osoby schorowane lub starcze mogą spodziewać się szybszego osiadania protezy zębowej.

Jakie mogą być skutki osiadania się protezy?

Jeśli osiadanie się protezy nie jest kontrolowane, może ono być powodem wielu przykrych skutków. Często są one nieodwracalne, dlatego należy podkreślić, ze regularne wizyty kontrolne u stomatologa powinny wejść w krew osobom, które na co dzień używają protez. Do skutków osiadania się protezy możemy zaliczyć:

  • Zanik kości i zmniejszenie siły nacisku uzębienia.
  • Problemy z jedzeniem i utrzymaniem protezy na miejscu.
  • Ryzyko infekcji i inne potencjalne komplikacje.

Jak często należy kontrolować stan protezy?

Osoby, które posiadają jakiekolwiek protezy, powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny przynajmniej raz na pół roku, aby specjalista mógł ocenić stan protezy. Najczęściej objawy osiadania się protezy bardzo łatwo rozpoznać – czujemy dyskomfort przy jej noszeniu, choć wcześniej nie zauważyliśmy niczego takiego, nasze dziąsła puchną, swędzą, są podrażnione. W takich przypadkach powinniśmy natychmiast odwiedzić lekarza, aby ten mógł zdiagnozować źródło problemu. W przypadku wymiany protezy na nową, ważne jest przeprowadzenie ponownej konsultacji ze stomatologiem. Określi on powód złego dobrania protezy oraz podpowie, jakie rozwiązanie jest dla nas najlepsze.

 

Czy osiadanie protezy jest niebezpieczne?

Każde zaniedbanie zdrowia może nieść za sobą nieprzyjemne skutki. Korzystanie z protezy to nie tylko komfort, ale umożliwienie normalnego funkcjonowania. Nie należy obawiać się zjawiska osiadania protezy, jeśli odpowiednio dbamy o jej użytkowanie oraz regularnie odwiedzamy gabinet stomatologiczny i stosujemy się do zaleceń lekarza. Jeśli chcesz wykonać protezy zębowe w Warszawie lub interesuje Cię proteza na implantach, sprawdź stronę kliniki FabDent. Wykonywana tam jest implantoprotetyka, a umówić się na wizytę możesz za pośrednictwem formularza kontaktowego.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button