Jaka proteza przy paradontozie?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jaka proteza przy paradontozie?

Dużo mówi się o paradontozie. Jest to choroba, na którą cierpi wiele osób, jednak czy wiesz, jak ona się objawia i czym jest? Jaka proteza przy paradontozie będzie bezpieczna? Czy w ogóle można ją stosować? Czy implanty a paradontoza to wykluczające się pojęcia? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu. 

Czym jest paradontoza?

Paradontoza jest chorobą, którą cechą charakterystyczną jest zapalenie przyzębia. Zaniedbana może doprowadzić do utraty zębów. Zazwyczaj przyczyn paradontozy doszukuje się w nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Podczas spożywania pokarmów, dochodzi do osadzania się ich resztek na zębach oraz w przestrzeni pomiędzy nimi. To z kolei prowadzi do nagromadzenia się bakterii i grzybów, co skutkuje pojawieniem się osadu, później kamienia nazębnego, a w rezultacie rozwoju paradontozy. Wybór odpowiedniej protezy dla osób, które cierpią na paradontozę, nie powinien być przypadkowy. Ma to wpływ nie tylko na ich zdrowe, ale także na trwałość uzupełnień protetycznych. 

Jakie są rodzaje paradontozy oraz jej objawy i skutki?

W medycynie wyróżnia się dwa podstawowe typy paradontozy – lekką oraz zaawansowaną. Czym się charakteryzują?

  • Lekka i średnio nasilona paradontoza – to najczęstsza forma tej choroby przyzębia. Może ona zaatakować wszystkie zęby, jednak najczęściej pojawia się ona na trzonowcach i siekaczach. Jej przyczynami są najczęściej: zła higiena jamy ustnej, nałogi – palenie papierosów i spożywanie alkoholu, jak również predyspozycje genetyczne. Najczęściej rozwija się ona u osób, które są pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Najczęściej jej podłoża szuka się w zapaleniu dziąseł. Można ją rozpoznać po zwiększonej wrażliwości okolic dziąseł, krwawieniu i wysięku z kieszonek dziąsłowych. Nieleczona może rozwinąć się w zaawansowaną paradontozę. Zazwyczaj stomatolodzy zalecają zwiększoną higienizację. 
  • Zaawansowana paradontoza – zmiany, które zachodzą w jamie ustnej, mają charakter zaawansowany. W kieszonkach dziąsłowych pojawia się wydzielina ropna. Dziąsła osoby, która cierpi na zaawansowaną paradontozę, stają się silnie bolesna, wrażliwe oraz obrzmiałe. Żeby zaczynają się ruszać, co może powodować ich wypadanie. Podłoże kostne staje się osłabione i z czasem jest go coraz mniej. Najczęściej w leczeniu paradontozy zaawansowanej stosuje się leczenie chirurgiczne, w tym nawet ekstrakcję zębów.

Rodzaje zaawansowania paradontozy wpływają na wybór właściwej protezy. Konsultacja stomatologiczna pozwoli Ci na wybór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego, które może być stosowane przez Ciebie zupełnie bezpiecznie.

Jakie są dostępne opcje protez? Czy wszystkie nadają się dla osób z paradontozą?

W stomatologii wymieniamy różne rodzaje protez. Mogą być one stałe, bądź wyjmowane. Na rynku dostępne są także implanty oraz inne nowoczesne rozwiązania. Opiszemy je teraz pokrótce

  • Protezy stałe – są mocowane w jamie ustnej Pacjenta przy pomocy specjalnych narzędzi. Nie można samodzielnie wyjąć takiej protezy. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim: licówki, korony, mosty. Licówki są mocowane do naturalnego zęba Pacjenta. Korony mogą być przytwierdzane do nawet drobnych pozostałości po zębie, jak również można do tego użyć specjalnych wkładów koronowo-korzeniowych. Mosty mocuje się na filarach, które stanowią sąsiadujące zęby lub specjalne implanty. Protezy stałe są wygodne w użytkowaniu i służą Pacjentowi na lata. Cechuje ich wysoka estetyka i wygoda noszenia. Dzięki nim możliwe jest cieszenie się pełnym uzębieniem cały czas. Ich zakładanie często nie może być wykonywane na jednej wizycie. Ich wadą jest też wysoki koszt, jaki należy pokryć.
  • Protezy ruchome są możliwe do samodzielnego wyjęcia. Zazwyczaj używa się ich jedynie w ciągu dnia. Niezalecane jest używanie ich w ciągu nocy. Aby służyły jak najdłużej, należy o nie dobrze dbać. Są one wykonywane szybko, ich używanie jest komfortowe. Pozwalają na spożywanie nawet twardych produktów. Niestety, źle dobrane protezy ruchome mogą czasem się przesuwać. Ich koszt jest niższy niż w przypadku protez stałych, jednak należy pamiętać o ich wymianie co kilka lat. Ruchome protezy mogą ranić dziąsła. Często też osłabiają kości.
  • Implanty są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają uzębienia. implanty zębowe a paradontoza nie idą jednak często w parze i są odradzane przez stomatologów. Dzięki wszczepieniu implantów możliwe jest odbudowanie filarów, które stanowią podporę dla protezy. Ich zaletą jest niezwykła wytrzymałość oraz komfort noszenia. Niestety są one drogie, a proces gojenia się ran jest zwykle długotrwały. 
  • All-on-4® – to innowacyjne rozwiązanie, które jest często stosowane u osób zmagających się z zaawansowaną paradontozą. Stomatolog wszczepia w kości żuchwy i szczęki cztery implanty, na których możliwe jest osadzenie uzupełnienia protetycznego. W trakcie gojenia się ran zakładana jest proteza tymczasowa, dzięki czemu Pacjent od razu posiada pełne uzębienie. Proteza natychmiastowa przy paradontozie nie jest szkodliwa.
  • implanty zygomatyczne – są najczęściej stosowane przez osoby, u których stwierdzono znaczny zanik kostny. Ten rodzaj uzupełnień jest wszczepiany w kości jarzmowe. Na nim buduje się protezę, która może być zakładana również u osób cierpiących na paradontozę. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze protezy?

Przy wyborze odpowiedniej protezy, u osób z paradontozą, należy brać pod uwagę takie czynniki jak: stan zdrowia, proces zaawansowania choroby, własne preferencje (czy decydujemy się na protezę stałą, czy ruchomą) oraz kwestie finansowe (na jaką protezę możemy sobie pozwolić). Oczywiście proteza stała jest znacznie droższa od wyjmowanych, jednak należy podkreślić, że stosując protezy ruchome u osób z chorobami przyzębia, konieczne są częstsze wizyty kontrolne u stomatologów oraz być może okaże się konieczną wymiana protezy. Najskuteczniejsze są więc nowoczesne rozwiązania, takie jak stosowanie implantów zygomatycznych czy protezy All-on-4. Samodzielnie nie powinniśmy jednak decydować, która proteza będzie dla nas najlepsza. Zawsze warto zasięgnąć w tym celu rady eksperta.

Ile trwa proces leczenia i adaptacji protezy przy paradontozie?

Oczywiście nawet najlepiej dobrana proteza nie rozwiąże naszych wszystkich zdrowotnych problemów. Osoby cierpiące na paradontozę nie powinny przerywać procesu leczenia. Jeśli występuje u nich obrzęk dziąseł, z pewnością trudniej będzie się im przyzwyczaić do protezy zębowej, jednak prawidłowo prowadzone leczenie z pewnością przyniesie skutki. Należy też pamiętać o prawidłowej pielęgnacji każdej protezy. Powinno się to robić regularnie, po każdym posiłku. W przypadku protez ruchomych ważne jest także odpowiednie przechowywanie uzupełnienia protetycznego. 

Paradontoza a protezy zębowe – podsumowanie

Jak widzisz, chorując na paradontozę, możesz korzystać z wielu protez zębowych. Warto jednak dbać o higienę jamy ustnej, by choroba nie postępowała. Jeśli nie wiesz, jaka proteza będzie dla Ciebie odpowiednia, warto skorzystać z konsultacji specjalistycznych. Stomatolog oceni stan Twojego uzębienia oraz w indywidualny sposób pomoże dobrać Ci odpowiednią protezę. Jeśli interesuje Cię proteza na implantach lub chcesz wykonać protezy zębowe w Warszawie, sprawdź stronę kliniki FabDent. Wykonywana tam jest implantoprotetyka, a umówić się na wizytę możesz za pośrednictwem formularza kontaktowego.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button