Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Jaką protezę wybrać?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Jaką protezę wybrać?

Dla niektórych osób utrata jednego z zębów stanowi już duży dyskomfort. A co jeśli Pacjent cierpi na bezzębie, czyli całkowity brak uzębienia? Czy można takiej osobie pomóc? Jaki ma to wpływ na życie codzienne? Jaka proteza przy całkowitym braku zębów jest najlepsza? Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule.

Jakie są typy protez dostępne na rynku dla osób cierpiących na bezzębie?

Obecnie stomatologia proponuje kilka rozwiązań, dla osób, które nie posiadają uzębienia. w renomowanych klinikach dentystycznych wykonuje się przede wszystkim:

  • Protezy na implantach – zabieg ich mocowania polega na wszczepieniu specjalistycznych implantów stomatologicznych w szczękę oraz w żuchwę. Następnie na implantach mocowane są na zatrzaski protezy. Jest ona polecana osobom, które nie posiadają uzębienia, ale liczą się z tym, że proces gojenia się ran trwa przez kilka miesięcy. Proteza ta jest stabilna i dobrze tolerowana przez organizm. Dzięki niej można przywrócić estetykę uśmiechu. Jest ona mocowana na stałe.
  • Protezy overdenture – proteza ta również polega na mocowaniu do implantów specjalnych zatrzasków, dzięki temu proteza jest stabilna, jednak nie jest ona mocowana na stałe. W każdej chwili jest możliwe jej wyciągnięcie, co wpływa na wygodę jej czyszczenia. Cechuje się ona wysoką wytrzymałością oraz dobrą estetyką. Jedna proteza może starczyć Pacjentowi nawet na kilka lat. Zapewnia ona prawidłowe obciążenie kości i przywraca funkcjonalność całej jamy ustnej.
  • Protezy akrylowe – są to także protezy ruchome, czyli nie są mocowane na stałe. Imitują one naturalne uzębienie człowieka i przywracają komfort podczas gryzienia nawet twardych pokarmów. Protezy akrylowe przylegają do jamy ustnej, dlatego też pozwalają na przywrócenie właściwych proporcji twarzy. Niestety nie dla wszystkich osób, które cierpią na bezzębie, użycie tego rodzaju protezy będzie przynosiło dobry efekt. Siły żucia przy jej użyciu są przenoszone na śluzówkę, nie na kość, przez co może następować jej zanikanie.

W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta lekarz stomatolog po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu doradzi, jaka proteza będzie najlepsza dla Pacjenta. Należy zwrócić także uwagę na wszelkie przeciwwskazania do wykonania każdej z protez.

Czym jest proteza na implantach?

Jednym z rozwiązań, jakie są obecnie popularne, jest wykonanie protezy, która wykorzystuje jako filary implanty zębowe. Jak wygląda to w praktyce? Stomatolog mocuje w kość miejsca korzenia zębowego malutkie śrubki, które są wykonane z tytanu bądź cyrkonu. Pełnią one rolę korzenia. To właśnie na nich, przy pomocy metalowego bądź ceramicznego łącznika, mocuje się korony protetyczne. Wszystkie te materiały są biokompatybilne, co oznacza, że organizm ich nie odrzuca, ale traktuje jako naturalne ciało. Dzięki temu możliwe jest, aby obrosły one z czasem otaczającymi je tkankami kostnymi, co fachowo nazywa się procesem osteointegracji. Wtedy też możliwe jest przygotowanie protezy. To właśnie na nich mocuje się rekonstrukcję uzębienia, która jest przygotowywana indywidualnie dla każdego z Pacjentów. Zaletą protezy na implantach jest to, że organizm nie traktuje jej jako ciało obce. Jest także bardzo trwała. Wadą tej metody jest długi okres gojenia się ran po wszczepieniu implantów. Aby zamocować na nich protezę, często trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Proteza na implantach nie może być wykonywana u osób, które mają problemy z gęstością tkanki kostnej lub u których nie zakończył się okres rozwojowy. Kolejnym bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca, która może wpływać na czas gojenia się ran. A ile kosztuje proteza na implantach? Całkowita cena pełnej protezy waha się od 8 do 15 tysięcy złotych.

Czym jest proteza overdenture?

Proteza overdenture jest ruchomym uzupełnieniem protetycznym, które nie jest mocowane na stałe. Ta proteza jest osadzona na filarach, którymi mogą być naturalne zęby lub implanty, i mocowana przy pomocy zatrzasków. Cechuje się więc większą stabilnością niż tradycyjne ruchome protezy. Co więcej, jeśli Pacjent posiada jeszcze własne zęby, nie ma konieczności ich usuwania – proteza overdenture może być na nich przymocowana. Jeśli Pacjent nie posiada uzębienia, możliwe jest mocowanie protezy na implantach, które są zintegrowane z kością. Nie zachodzi więc wykonywania u nich chirurgicznej odbudowy kości. Proteza overdenture cechuje się także wytrzymałością, ponieważ mogą służyć wiele lat. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Takie protezy ruchome wskazane są dla osób, które zmagają się z silną resorpcją wyrostków zębodołowych, u których nie ma możliwości zamontowania implantów o większej średnicy czy długości. Nie powinny z nie korzystać osoby, które posiadają głęboki zgryz, czyli posiadają mało miejsca w zwarciu lub też ich kieszonki dziąsłowe mają powyżej 3 mm. Wykonanie protezy overdenture jest możliwe w nowoczesnych i dobrze wyposażonych klinikach dentystycznych. Ile ona kosztuje? Ceny ich wykonania wahają się pomiędzy 2000 a 8000 zł. Każda z klinik dentystycznych posiada odrębny cennik.

Czym jest proteza akrylowa?

Protezy akrylowe mogą być refundowane przez NFZ. Są one ruchomym uzupełnieniem protetycznym. Są one stosowane przez osoby, które posiadają duże ubytki w jamie ustnej lub też nie posiadają żadnego uzębienia. Dolną część protezy dopasowuje się do języka Pacjenta, natomiast górna część pokrywa podniebienie. Nie są one zbyt wygodne, jednak po pewnym czasie można się do nich przyzwyczaić. Są one łatwo dostępne i należą do najtańszych rodzajów protez. Niestety to przedkłada się na ich estetykę, często są w nich widoczne klamry. Są mocowane na kleju, dlatego ich stabilność nie jest najlepsza. Aby móc z nich korzystać kilka lat, należy regularnie je czyścić. Koszt protezy na górę i dół uzębienia nie przekracza zazwyczaj 3000 zł.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Przede wszystkim o każdy rodzaj protezy należy dbać. Protezy ruchome wymagają częstego czyszczenia z resztek jedzenia. Powinny one być przechowywane w odpowiednich pojemnikach, aby nie ulegały zniszczeniu. Do protez akrylowych należy stosować klej, który jest zalecany przez stomatologa. Podczas procesu gojenia się ran po zabiegu wszczepienia implantów należy zwracać szczególną uwagę na prawidłową pielęgnację jamy ustnej. Ruchome protezy lepiej wyjmować na noc. Ważna jest także odpowiednia współpraca z lekarzem i udawanie się na regularne wizyty kontrolne.

 

Jaką protezę wybrać, żeby była najlepsza?

Wszystko zależy od tego, jakie fundusze możesz przeznaczyć na wykonanie protezy. Pamiętaj, że to inwestycja na lata, dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej wydać więcej, a mieć protezę stałą, czy też przejściowo zakupić protezę akrylową. Wybór protezy jest też uzależniony od indywidualnych potrzeb Pacjenta. Warto także zwrócić uwagę na wszelkie przeciwwskazania do stosowania każdej protezy. W tym celu najlepiej skorzystać z porady stomatologa. Jeśli chcesz wykonać protezy zębowe w Warszawie lub interesuje Cię proteza na implantach, sprawdź stronę kliniki FabDent. Wykonywana tam jest implantoprotetyka, a umówić się na wizytę możesz za pośrednictwem formularza kontaktowego. 

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button