Wielu użytkowników protez z czasem odczuwa dyskomfort, który pojawia się podczas ich noszenia. Co zrobić, aby temu zapobiec? Czy możliwe jest podścielenie każdej protezy? Czym w ogóle jest ten proces? Niestety wciąż temat protez zębowych i uzupełnienia braków w uzębieniu jest często tematem tabu. Osoby, które są nim zainteresowane, często opierają swoją wiedzę o informacje, jakie znalazły w Internecie. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób dbać odpowiednio o swoją protezę oraz chcesz, aby była ona odpowiednio dopasowana, warto jest korzystać z usług profesjonalnych gabinetów dentystycznych i protetycznych. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest podścielenie protezy zębowej, a także odpowiemy na pytania, ile trwa podścielenie protezy oraz ile kosztuje podścielenie protezy.
Czym jest podścielenie protezy zębowej?
Podścielenie protezy zębowej jest zabiegiem, który wchodzi w zakres protetyki stomatologicznej. Polega on na ponownym dopasowaniu protezy do podłoża. Dzięki uzupełnieniu protezy, możliwe jest jej uszczelnienie, co przynosi komfort jej użytkowania. Zazwyczaj podścielenia dokonuje się w uzupełnieniach, które nie są starsze niż 5 lat. Starsze protezy powinno się natomiast wymieniać na nowe. Jest to niezwykle ważne dla Pacjentów, którzy odczuwają dyskomfort podczas noszenia protezy. Nie powinny one powodować bólu ani podrażnień. Fachowo wykonane uzupełnienia protetyczne przylegają dobrze do podłoża, a także dają uczucie posiadania naturalnego uzębienia.
Podścielenie protezy krok po kroku
Najpierw przyjrzyjmy się temu, kiedy warto rozważyć podścielenie protezy. Przede wszystkim powinniśmy udać się do specjalisty wtedy, gdy zauważamy, że proteza źle przylega Ponadto, uzupełnienie protetyczne z czasem zużywa się i odczuwamy, że jest ona gorzej dopasowana niż dawniej. Podścielenie protezy przydaje się także, gdy doszło do zmian w szczęce i proteza do niej nie pasuje. Gdy proteza zębowa pęknie lub złamie się, nie zawsze istnieje konieczność jej wymiany – czasem w tym przypadku również można zastosować jej podścielenie. A jak wygląda podścielenie? Na początku specjalista musi ocenić, czy faktycznie można pokryć obecną protezę dodatkową warstwą budulca. Jeśli jest to możliwe, wybiera jedną z dwóch metod: pośrednią lub bezpośrednią.
Ile trwa podścielenie protezy?
Podścielenie bezpośrednie jest przeprowadzane podczas jednej wizyty, stosuje się je wtedy, kiedy w uzupełnieniu protetycznym występują niewielkie niedokładności. Nieco bardziej skomplikowanym procesem, a co za tym idzie, także bardziej czasochłonnym, jest stosowanie podścielenia metodą pośrednią. Wtedy specjalista wykonuje w laboratorium nowy wycisk, który odwzorowuje zmiany anatomiczne w jamie ustnej Pacjenta. W miejscach, które różnią się od poprzedniego wyglądu szczęki, zostaje nałożona nowa warstwa akrylu. Oczywiście na czas wykonania podścielenia mają także wpływ inne czynniki, takie jak wielkość zmian, które są konieczne do wprowadzenia w protezie.
Ile kosztuje podścielenie protezy?
Podścielenie protezy powinno być wykonywane w profesjonalnej klinice dentystycznej lub odpowiednio wyposażonym gabinecie protetycznym. Wtedy też będziesz mieć pewność, że zabieg ten będzie wykonany fachowo, a noszenie protezy nie będzie powodowało dyskomfortu. Poleca się także, aby wykonać podścielenie protezy w tym samym gabinecie, gdzie wcześniej ją wykonywaliśmy. Często w historii leczenia, technicy pozostawiają pierwotne opisy wykonania protezy, co znacznie ułatwia pracę. Jaka jest cena podścielenia protezy? Każdy gabinet dentystyczny ma swój własny cennik. Średni koszt podścielenia uzupełnienia protetycznego waha się pomiędzy kwotą 300 zł a 500 zł. Wszystko jest zależne od rodzaju i wielkości naprawy. Cena podścielenia protezy jest także zależna od wyboru metody, a także od lokalizacji kliniki dentystycznej.
Cennik usług stomatologicznych
Jak wspomnieliśmy powyżej, cena podścielenia protezy zębowej może się różnić, w zależności od wyboru konkretnego gabinetu stomatologicznego. Dlaczego warto zapoznać się z cennikiem przed podjęciem decyzji o zabiegu? Aby uniknąć niespodzianek. Lepiej wiedzieć, na jakie koszta się przygotować. Warto wspomnieć, że zbyt niskie ceny naprawy protezy mogą oznaczać gorszą jakość materiałów, a proteza ma nam przecież służyć na długie lata. Warto więc zainwestować w profesjonalne usługi.
Czy warto zdecydować się na podścielenie protezy zębowej?
Oczywiście, że tak. Koszt nowej protezy zębowej znacznie przewyższa cenę jej naprawy. Jest to niezwykle ważne nie tylko z uwagi na zdrowie naszej jamy ustnej, ale także dla naszego bezpieczeństwa Gdy proteza zębowa niedostatecznie przylega do podłoża, mogą przedostawać się w pustą przestrzeń resztki pokarmu, co może spowodować rozwój bakterii czy pojawienie się stanów zapalnych. Jeśli nie wiesz, czy Twoja proteza nadaje się do podścielenia, warto umówić się na konsultację z lekarzem stomatologiem, który udzieli dokładnych informacji na ten temat, a także sprawdzi stan protezy, jaką stosujesz. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, sprawdź strony: protezy zębowe w Warszawie, proteza na implantach, implantoprotetyka.