Ile kosztuje naprawa i sklejenie pękniętej protezy zębowej?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Ile kosztuje naprawa i sklejenie pękniętej protezy zębowej?

Decydując się na używanie protezy zębowej, możemy spotkać się z różnymi sytuacjami. Część z nich jest niezależna od nas, jednak prawidłowe dbanie o uzupełnienie protetyczne oraz wybór odpowiedniej protezy dopasowanej do naszych potrzeb, może zmniejszać ryzyko uszkodzenia protez, jakie nosimy. Warto jednak poznać potencjalne rodzaje zniszczeń protezy, jak również przeanalizować koszt ich naprawy. Z artykułu dowiesz się, ile kosztuje naprawa pękniętej protezy oraz ile kosztuje sklejenie protezy. Pamiętaj, że jedynie profesjonalna naprawa uzupełnienia protetycznego gwarantuje bezpieczeństwo jej używania.

Rodzaje uszkodzeń protez zębowych

Proteza zębowa, niezależnie od jej rodzaju, wydaje się być bardzo mocnym i odpornym na mechaniczne uszkodzenia produktem. Czasem jednak mimo tego dochodzi do różnych sytuacji, w których może ona zostać zniszczona. Jakie są rodzaje uszkodzeń?

  • Pęknięcia i złamania – wystąpienie pęknięcia lub złamania protezy to powszechne zjawisko. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że powinniśmy ją wyrzucić. Ważne jest także, aby jak najszybciej udać się do zakładu protetycznego, aby została ona naprawiona, ponieważ jej noszenie może powodować wiele problemów związanych z komfortem użytkowania, jedzeniem, mówieniem, a także może to prowadzić do zranienia dziąseł czy podniebienia. Jeśli proteza, której używasz, jest ruchoma, po wyczuciu pęknięcia, natychmiast wyjmij ją z jamy ustnej. Dzięki temu zapobiegniesz jej dalszym uszkodzeniom, jak również ochronisz zdrowie zębów i dziąseł. Pęknięcia lub złamania nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Czasami ból, który pojawia się przy nagryzaniu, również może wskazywać na naruszenie protezy. Jeśli Pacjent wyczuwa rysy lub ostre krawędzie na powierzchni protezy, powinien niezwłocznie zgłosić się do protetyka.
  • Wytarcie protezy – kolejnym rodzajem uszkodzenia protezy jest jej wytarcie. Jest ono wyczuwalne podczas standardowego użytkowania uzupełnienia protetycznego. Może się ono pojawić na przykład w wyniku mocnego zaciskania szczęki czy też zgrzytania zębami. Gdy zauważysz, że Twoja proteza uległa wytarciu, skontaktuj się z protetykiem lub stomatologiem, który oceni stan protezy.
  • Uszkodzenie korony w protezie – może uniemożliwiać żucie pokarmów lub też prowadzić do dalszego uszkodzenia się całej protezy. Warto więc natychmiast zgłosić się do stomatologa, aby naprawić koronę. Pamiętaj, że samodzielne dokonywanie napraw jest niebezpieczne dla zdrowia. Jedynie technik dentystyczny może w prawidłowy sposób naprawić uszkodzoną koronę. W przypadku uszkodzenia korony możliwe jest wykonanie tak zwanej korony tymczasowej, która umożliwia swobodne funkcjonowanie na czas naprawy.
  • Uszkodzenie łącznika w protezie – jest także popularnym rodzajem uszkodzeń. Wymaga ono natychmiastowej wizyty u protetyka bądź dentysty. Proteza z uszkodzonym łącznikiem może powodować wiele problemów, nie tylko z prawidłowym gryzieniem, ale także powodować wystąpienie dalszych uszkodzeń całej protezy.

Dlaczego nie warto sklejać protezy samodzielnie?

Samodzielne sklejanie protezy wiąże się z ryzykiem zatrucia organizmu. Tradycyjne domowe kleje nie nadają się do naprawy elementów uzupełnień protetycznych. Materiały, z których wykonane są protezy, mogą powodować niebezpieczne reakcje chemiczne w połączeniu ze zwykłym klejem, który jest dostępny na rynku. Ze względu na swoje bezpieczeństwo powinniśmy więc wybrać się do protetyka, który w sposób profesjonalny sklei protezę.

Ile kosztuje naprawa pękniętej protezy?

Wśród czynników wpływających na cenę naprawy, wymienia się:

  • skala uszkodzenia;
  • rodzaj uszkodzenia;
  • materiał, a jakiego pierwotnie wykonana była proteza;
  • czas naprawy.

Zazwyczaj cena naprawy protezy nie przekracza kwoty około 300 zł. Wszystko jest jednak zależne od tego, jak bardzo została ona uszkodzona i jakie jej elementy wymagają wymiany. W różnych gabinetach dentystycznych możemy spotkać się z innym cennikiem usług.

Ile kosztuje sklejenie protezy zębowej?

Jeśli naprawa protezy wymaga jedynie jej sklejenia, wtedy koszty maleją. Jednak to nie Pacjent powinien ocenić, jakie czynności powinny być wykonane, aby uzupełnienie protetyczne spełniało w dalszym ciągu swoją rolę. Każda uszkodzona proteza powinna być sprawdzona przez protetyka lub technika dentystycznego. Klejenie protetyczne to cena około 200 zł.

Co wchodzi w skład usługi naprawy?

Zakres usług w cenie naprawy jest najczęściej podany na stronie gabinetu dentystycznego. Najczęściej obejmuje on nie tylko naprawę protezy w zakresie jej pęknięcia, ale także dostawienie klamry, zęba, wzmocnienie drutem czy siatką. Musimy także liczyć się z tym, że mogą pojawić się dodatkowe koszty w zależności od stopnia uszkodzenia protezy.

Profesjonalna naprawa lub sklejenie protezy gwarantuje nam bezpieczeństwo jej dalszego użytkowania. Pacjent, którego proteza jest uszkodzona, powinien skorzystać z usług specjalistów w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, sprawdź strony: protezy zębowe w Warszawie, proteza na implantach, implantoprotetyka.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button