Ile kosztuje proteza szkieletowa? Kompletny przewodnik po zaletach, wadach i kosztach

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

 1. Home
 2. Ile kosztuje proteza szkieletowa? Kompletny przewodnik po zaletach,...

Wiele osób, które mają problemy z brakami w uzębieniu lub cierpiących na całkowite bezzębie, szuka nowoczesnych sposobów na rozwiązanie ich problemów. Obecnie protetyka oferuje wiele różnych metod zakładania odpowiednich protez, dzięki którym nie tylko jest normalne funkcjonowanie, ale także poprawa estetyki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ Pacjenci szukają rozwiązań, które nie tylko gwarantują im zachowanie pięknego uśmiechu, co także ma duży wpływ na ich samoakceptację, ale także chcą w normalny sposób spożywać wszystkie produkty. Z naszego artykułu dowiesz się nie tylko tego, czym jest proteza szkieletowa, ale także odpowiemy na pytanie, ile kosztuje proteza szkieletowa. Odpowiemy też na pytanie, co to jest proteza na zatrzaski i ile kosztuje taki rodzaj uzupełnienia. Dowiesz się, jakie są wady i zalety jej stosowania.

Czym jest proteza szkieletowa?

Protezy szkieletowe są używane jako uzupełnienie częściowe. Są one wykonywane ze stopów metali oraz akrylu, który stanowi podłoże dla sztucznych zębów. Ten rodzaj protezy jest polecany szczególnie osobom, które posiadają częściowo zachowane uzębienie własne.

Zalety protezy szkieletowej

Używanie protezy szkieletowej niesie za sobą wiele korzyści. Jej zalety wpływają na rosnącą popularność wybierania tego uzupełnienia protetycznego. Należą do nich m.in.:

 • Brak skutków ubocznych wynikających z użytkowania – używanie protezy szkieletowej jest bezpieczne dla zdrowia Pacjenta. Jest ona wykonana z materiałów, które są dobrze tolerowane przez organizm ludzki. Dzięki temu nie dochodzi do reakcji alergicznych. Są one wygodne, nie przemieszczają się w jamie ustnej.
 • Przenoszenie sił żucia bezpośrednio na ząb, co sprzyja regeneracji kości – dzięki temu, że nacisk żucia przechodzi na ząb, kości nie są nazbyt obciążone, co wpływa na nie korzystnie.
 • Możliwość zastosowania w przypadkach, gdzie inne rozwiązania są niemożliwe – protezy szkieletowe są nie tylko wygodne, ale także odpowiednie dla każdej osoby.
 • Nowoczesne rozwiązania, takie jak zatrzaski czy belki – w stomatologii stosowane są innowacyjne rozwiązania, które pomagają odpowiednio dobrać rodzaj protezy szkieletowej, w zależności od potrzeb Pacjenta. Właśnie dlatego coraz bardziej popularne są nie tylko tradycyjne protezy szkieletowe, ale też protezy wzmocnione o belki czy zatrzaski.

Wady protezy szkieletowej

Wśród najczęstszych wad protez szkieletowych, wymienia się przede wszystkim:

 • Brak refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia – protezy szkieletowe można zakupić jedynie bez dofinansowania, czyli musimy pokryć całkowity koszt wykonania protezy, a także jej naprawy, w przypadku uszkodzenia.
 • Potencjalnie wyższy koszt w porównaniu z tradycyjnymi protezami – proteza szkieletowa jest dość kosztowna, jednak jest to nie tylko inwestycja na lata, ale także poprawa naszego komfortu. Warto więc zastanowić się, czy nie jest ona warta swojej ceny.

Rodzaje protez szkieletowych i ich koszty

Protezy szkieletowe dzielą się na kilka grup. Przyjrzyjmy się im bliżej oraz określmy, jaka jest średnia cena poszczególnej protezy.

 • Tradycyjna proteza szkieletowa – jest ruchomą protezą, co znaczy, że nie jest ona montowana na stałe. Jest zbudowana z metalowego szkieletu i właśnie dlatego tak się nazywa. Pokrywa ją akryl, który imituje naturalne zęby i dziąsła. Ile kosztuje proteza szkieletowa? Koszt wykonania takiej protezy jest uzależniony od tego, czy wybieramy uzupełnienie protetyczne przeznaczone na dolne czy górne zęby. Średnia cena protezy szkieletowej to wartość około 1200 zł. Każda klinika dentystyczna ma jednak dokładny cennik, który jest dostępny na jej stronie internetowej.
 • Proteza szkieletowa na zatrzaskach – jest wyposażone w specjalny system zatrzasków, które zapewniają pełną stabilizację uzupełnienia protetycznego w jamie ustnej. Pacjenci często wybierają ten rodzaj protezy, ponieważ umożliwia ona swobodne mówienie oraz gryzienie, bez obawy o to, że ulegnie ona wypadnięciu lub przesunięciu. Zatrzaski są mocowane na okoronowanych zębach. Ile kosztuje proteza szkieletowa na zatrzaskach? Należy przygotować się na koszta około 1300-1400 zł.
 • Proteza szkieletowa acetalowa – jest alternatywą dla klasycznych protez szkieletowych, które są wykonane z metalu. Dzięki temu są wygodniejsze w stosowaniu jak również prezentują się bardziej estetycznie. Acetal jest materiałem termoplastycznym, który jest odporny na łamanie i zaginanie. Ile kosztuje proteza szkieletowa acetalowa? Średni koszt takiego uzupełnienia oscyluje w granicach 2500-3000 zł.

Jak widać cena różnych rodzajów protez szkieletowych jest uzależniona nie tylko od wielkości protezy, ale także od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Warto jednak wybrać protezę, która będzie odpowiednia dla nas. W tym celu zachęcamy do udania się na wizytę konsultacyjną, gdzie specjalista pomoże nam wybrać odpowiedni model uzupełnienia protetycznego. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, sprawdź strony: protezy zębowe w Warszawie, proteza na implantach, implantoprotetyka.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button