Wiele osób, które zastanawia się nad podjęciem decyzji w sprawie wykonania protezy, szuka informacji na temat tego, w jakim czasie proteza zębowa może być wykonana. Należy wiedzieć, że protezy zębowe nie tylko ułatwiają normalne funkcjonowanie, ponieważ pozwalają Pacjentom, którzy posiadają ubytki w uzębieniu lub też cierpią na całkowite bezzębie, normalne gryzienie pokarmów, ale także mają duży wpływ na komfort psychiczny. Dzięki nim możliwe jest uśmiechanie się, wyraźna wymowa czy też podtrzymanie naturalnego owalu twarzy. Protezy zębowe pełnią więc dwojaką rolę – z jednej strony pozwalają na estetyczne uzupełnienie łuków zębowych, z drugiej strony, dzięki nim wzrasta pewność siebie Pacjentów. w tym artykule skupimy się na odpowiedzi na pytanie, ile trwa zrobienie protezy.
Rodzaje protez zębowych
W protetyce istnieje kilka różnych rodzajów protez zębowych. Nie każda proteza zębowa będzie odpowiednia dla danego Pacjenta. Ważne, aby przed podjęciem decyzji nad konkretnym rodzajem uzupełnienia protetycznego, skonsultować się ze specjalistą. To on pomoże nam wybrać najlepszy model protezy, która będzie spełniała nasze wszystkie wymagania. Możemy podzielić protezy ze względu na rodzaj ich zamontowania w jamie ustnej na:
- protezy stałe, które trwale przylegają do łuków zębowych;
- protezy ruchome, czyli takie, które można samodzielnie wyciągnąć.
Kolejny podział dotyczy ilości ubytków w uzębieniu. Wyróżniamy tu:
- protezy pełne, które mogą być stosowane w całkowitym bezzębiu;
- protezy częściowe, uzupełniające braki występujące w uzębieniu.
Innym rodzajem uzupełnień protetycznych, które są najczęściej wykorzystywane czasowo, do czasu wygojenia się ran powstałych na skutek mocowania w jamie ustnej implantów, są protezy natychmiastowe.
Proces zakładania protezy.
Zakładanie protezy dzieli się na kilka podstawowych etapów. Zaleca się przejście przez każdy z nich, aby mieć pewność, że dobór protezy jest odpowiedni.
- Etap pierwszy: Konsultacja i diagnoza
Na początku Pacjent powinien udać się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się także w wykonywaniu usług protetycznych. Specjalista powinien przeprowadzić z Pacjentem dokładny wywiad, aby poznać jego oczekiwania co do funkcjonalności protezy, a także ocenić dokładnie stan jego uzębienia oraz zdrowie jamy ustnej. Zazwyczaj te czynności są przeprowadzane podczas jednej wizyty w gabinecie. Wtedy też lekarz zapoznaje nas z propozycjami uzupełnień protetycznych, które będą odpowiednie dla danej osoby. Pacjent może podjąć decyzję i wybrać odpowiednią protezę.
- Etap drugi: Przygotowanie jamy ustnej
Założenie protezy zębowej wymaga doprowadzenia stanu zdrowia jamy ustnej do porządku. W związku z tym po wybraniu protezy, jaką chcemy nosić, lekarz rozpoczyna proces leczenia zepsutych zębów. W razie konieczności musi także całkowicie usunąć niektóre zęby, które nie nadają się już do uratowania. Etap przygotowania jamy ustnej do założenia protezy nie ma jednakowego czasu u wszystkich osób, jest to bowiem zależne od indywidualnej sytuacji Pacjenta.
- Etap trzeci: Pobieranie wycisków
Kiedy jama ustna jest już przygotowana do założenia protezy, rozpoczyna się kolejny etap. Podczas niego specjalista stara się dokładnie odwzorować łuki zębowe Pacjenta, aby wykonać jak najbardziej precyzyjny wycisk uzębienia. Dzięki nowoczesnym technikom możliwe jest także wykonanie komputerowej wizualizacji całej jamy ustnej. Ten etap zazwyczaj nie przekracza jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.
- Etap czwarty: Wykonanie protezy
Wycisk uzębienia natychmiast trafia do laboratorium protetycznego. Tam rozpoczyna się proces tworzenia indywidualnej protezy, która ma być indywidualnie dopasowana do danej osoby. Średni czas wykonania protezy wynosi dwa tygodnie.
- Etap piąty: Przymiarka i dostosowanie
Po otrzymaniu informacji, że proteza jest już gotowa do odbioru, specjalista powiadamia o tym Pacjenta, który umawia się na jej przymiarkę. Lekarz musi sprawdzić, czy proteza dobrze układa się w jamie ustnej, czy pasuje, a także czy jej użytkowanie jest wygodne. Wtedy też możliwe jest skorygowanie drobnych zmian. W zależności od potrzeb Pacjenta, ten etap trwa jedną wizytę lub kilka.
Co to jest proteza natychmiastowa?
Protezy natychmiastowe są uzupełnieniem protetycznym, które zakłada się w formie opatrunku na rany, po usuniętych zębach w trakcie przygotowania jamy ustnej do założenia protezy. Dzięki nim nie tylko maskujemy ubytki w uzębieniu, ale również zapewniamy lepszą higienę jamy ustnej. W przestrzenie międzyzębowe nie dostają się resztki pokarmów, a rany szybciej się goją. Proteza natychmiastowa jest zakładana bezpośrednio po ekstrakcji zęba.
Średni czas potrzebny na wykonanie protezy zębowej to kilka wizyt w gabinecie dentystycznym oraz okres, w którym technicy przygotowują protezę idealną dla nas. Najważniejsze, aby proteza była dostosowana do potrzeb konkretnego Pacjenta. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, sprawdź strony: protezy zębowe w Warszawie, proteza na implantach, implantoprotetyka.