Protezy zębowe są coraz częściej stosowane nie tylko w przypadku starszych Pacjentów. Większa świadomość oraz nowoczesność obecnych na rynku uzupełnień protetycznych, pozwala na dobranie odpowiedniej protezy również osobom młodym. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ brak pojedynczych zębów lub całkowite bezzębie sprawia, że nie możemy cieszyć się życiem w ten sam sposób, co kiedyś. Przyczyny utraty zębów są różne, jednak ich brak powoduje problemy ze spożywaniem niektórych produktów spożywczych, jest przyczyną seplenienia czy wad wymowy, a także znacznie zmniejsza naszą pewność siebie. Piękny uśmiech jest naszą wizytówką, dlatego warto w niego zainwestować. Noszenie protezy zębowej może wymagać pewnego okresu adaptacji, jednak warto przejść przez ten czas, aby cieszyć się z licznych korzyści jej użytkowania. W tym artykule opiszemy, jak przyzwyczaić się do protezy.
Jak długo przyzwyczaja się do protezy zębowej?
Każdy z nas jest inny, więc czas adaptacji protezy zębowej u każdego z nas może się różnić. Większość Pacjentów odczuwa jednak podobne objawy, które towarzyszą początkom noszenia przez nich protezy zębowej. Ważne jest, aby być spokojnym, że te początkowe trudności są zupełnie normalne i zdarzają się bardzo często. Podpowiemy Ci, w jaki sposób ułatwić sobie życie z pierwszą protezą.
Jakie jest pierwsze wrażenie o założeniu protezy?
Na początku zwykle ciężko jest nam jeść i mówić. Nic dziwnego, organizm nie jest przyzwyczajony do pojawienia się ciała obcego wewnątrz jamy ustnej. Wtedy też część Pacjentów stara się wyciągać jak najczęściej protezę. Jest to błąd! Uzupełnienie protetyczne w pierwszych chwilach jego używania powinno być noszone przez cały czas. To sprawia, że błona śluzowa jamy ustnej nabywa odporności, szczęka i podniebienie z kolei są aktywne do pracy. Kolejną przeszkodą, którą musisz pokonać już na początku noszenia protezy, jest bariera psychiczna. Może Ci się wydawać, że uzupełnienie protetyczne wygląda na sztuczne, że każdy wokół Ciebie od razu zauważy, że nosisz „sztuczną szczękę”. Nie jest to prawdą, prawidłowo dobrana proteza nie różni się niczym od naturalnego uzębienia. Nowoczesne techniki wykonywania uzupełnień pozwalają na dokładne odwzorowanie naturalnego łuku zębowego. Proteza powinna dodawać Ci pewności siebie, a nie ją ograniczać!
Pierwszy dzień z protezą zębową – jak go przetrwać?
Już pierwszy dzień, to wielkie wyzwanie dla organizmu. Nie jest on przyzwyczajony do noszenia protezy, czujesz się więc nienaturalnie. Wtedy też na nowo uczysz się wyraźnie mówić z nowymi zębami. Dziąsła także nie są przygotowane na protezę, dlatego mogą Cię pobolewać. Aby im ulżyć, dobrze by było, abyś pierwszego dnia spożywał jedynie miękkie pokarmy, które nie wymagają gryzienia i nie podrażniają dziąseł.
Co robić w pierwszych dwóch tygodniach noszenia protezy?
Pierwsze tygodnie mogą powodować zwiększoną produkcję śliny w jamie ustnej Pacjenta. Jest to jednak zupełnie normalne. Jeśli zaobserwujesz pojawienie się odcisków, możesz złagodzić je poprzez płukanie jamy ustnej ciepłą, osoloną wodą. W aptece znajdziesz także kojące żele do dziąseł, które pomogą Ci przetrwać ten ciężki czas. Oczywiście proces gojenia może się przedłużyć, jeśli musisz stosować protezę pełną.
Kolejne tygodnie noszenia protezy – co warto robić?
W trzecim i czwartym tygodniu stosowania protezy, organizm przyzwyczaja się do jej noszenia. Mowa staje się wyraźna. Widoczne jest zmniejszanie się ślinotoku. Wtedy też można zacząć używać odpowiednich środków mocujących, które poprawiają komfort noszenia protezy. Po około miesiącu wszystkie te objawy powinny minąć.
Jak długo trzeba przyzwyczajać się do protezy zębowej?
Większość pacjentów potrzebuje kilku tygodni, aby całkowicie zaakceptować protezę i poczuć się z nią komfortowo. Ważne jest, by proteza była dobrze dopasowana. W przeciwnym razie proces adaptacji może się wydłużać.
Jak przyzwyczaić się do protezy zębowej?
Regularne zakładanie i zdejmowanie protezy pomoże Ci wypracować nawyki, które pomogą przyzwyczaić się do jej noszenia. Ponadto należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej oraz właściwej pielęgnacji samego uzupełnienia. Protezę należy czyścić odpowiednią szczoteczką, używając pasty do protez. Po zakończeniu jej używania należy ją osuszyć i przechowywać w pojemniku. Proteza powinna być wyciągana na noc. Stosowanie kremu mocującego znacznie wzmacnia komfort używania protezy.
Jak przyzwyczaić się do protezy – dodatkowe wskazówki
Aby przyspieszyć proces adaptacji, możemy mówić lub czytać na głos w protezie. Ułatwi nam to przyzwyczajenie jamy ustnej do ciała obcego. Aby proteza służyła nam jak najdłużej, należy także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, by upewnić się, że proteza jest prawidłowo dopasowana i nie powoduje dyskomfortu. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, sprawdź strony: protezy zębowe w Warszawie, proteza na implantach, implantoprotetyka.