Jak długo osiada proteza zębowa?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jak długo osiada proteza zębowa?

Założenie uzupełnienia protetycznego dla wielu osób jest koniecznością. Pojawiające się problemy związane z bezzębiem lub też usunięcie kilku zębów powoduje nie tylko zmiany wizualne, ale także często ma wpływ na prawidłowe mówienie lub też spożywanie pokarmów. By móc cieszyć się z normalnego funkcjonowania jamy ustnej, na rynku stomatologicznym wciąż pojawiają się dla nich nowe rozwiązania. Obecnie wykonywane protezy zębowe nie przypominają już tych sprzed kilku lat. Są wygodne w użytkowaniu, a także bardzo estetyczne. Uśmiech z protezą jest olśniewający. Wielu Pacjentów zastanawia się, jak długo osiada proteza zębowa. Wyjaśnimy to w naszym artykule.

Czym jest proces osiadania protezy zębowej?

Z jednej strony możemy mówić o osiadaniu się protezy zębowej poprzez stan przyzwyczajenia się do jej noszenia, z drugiej strony to sformułowanie oznacza skutki zaniku kości wyrostków zębowych. Czym w ogóle są protezy osiadające? Są to uzupełnienia protetyczne, które są wykonywane oraz mocowane w jamie ustnej Pacjenta po pełnym zagojeniu się tkanek, które zostały naruszone w trakcie ekstrakcji zęba. Ich przeciwieństwem są protezy natychmiastowe, które aplikuje się bezpośrednio po ekstrakcji.

Opis procesu osiadania protezy zębowej

Warto zastanowić się, jakie mogą być przyczyny osiadania protezy. Przede wszystkim powoduje je zanik kości wyrostków zębodołowych. W wyniku osiadania protezy w jamie ustnej mogą zachodzić istotne zmiany. Wtedy też siła nacisku uzębienia może zmniejszyć się nawet o około 25 %. Dochodzi też do przeniesienia nacisku z zębów na dziąsła. Zmniejsza się także siła żucia. Należy podkreślić, że problem osiadania protez zębowych dotyczy wszystkich ich rodzajów – zarówno tych mocowanych na stałe, jak i ruchomych.

Jak długo osiada proteza zębowa?

Proces osiadania się protezy zębowej jest kwestią indywidualną. Każdy Pacjent może przechodzić go w różnym czasie. Szacuje się jednak, że najczęściej pełne ułożenie trwa około 2 miesięcy. Na ten okres ma wiele czynników, przede wszystkim stan zdrowia Pacjenta, w szczególności stan zdrowia jego jamy ustnej, jego wiek, a także rodzaj protezy. W przypadku protezy szkieletowej, którą mocuje się na pozostałościach po naturalnym uzębieniu, a nie aplikowanej na dziąsła, sam proces jej przygotowania trwa kilka wizyt w gabinecie dentystycznym. Najczęściej jest więc ona zakładana po 2 miesiącach od pierwszego spotkania ze specjalistą. Nieco inaczej wygląda sprawa osiadania protez w przypadku uzupełnień, które są nakładane na błonę śluzową w jamie ustnej. Proces osiadania takiej protezy trwa około 2-4 tygodni. Po tym czasie jama ustna przyzwyczaja się do sztucznego uzębienia, a używanie uzupełnienia protetycznego nie powoduje już uczucia dyskomfortu.

Jakie są pierwsze sygnały wskazujące na osiadanie protezy?

Objawy osiadania protezy są dość łatwe do zaobserwowania. Przede wszystkim możemy zauważyć, że proteza nie przywiera do naszej jamy ustnej tak, jak wcześniej. Mamy wrażenie, że jest ona zbyt luźna. Nie przylega ona tak dobrze do dziąseł, przez co resztki pokarmów gromadzą się pod jej powierzchnią, co z kolei prowadzi do podrażnień i wżynania protezy w dziąsło. Jeśli zaobserwujesz zmiany, które opisaliśmy, niezwłocznie udaj się do specjalisty, aby zapobiec poważniejszym problemom, które mogą być spowodowane osiadaniem protezy.

Często zadawane pytania

Czy proteza zębowa powinna się ruszać?

Nie, proteza ruchoma powinna przylegać do podniebienia, w taki sposób, aby uniemożliwiać jej przemieszczanie w jamie ustnej. Proteza mocowana na stałe tym bardziej powinna być solidnie umocowana.

Czy protezy zębowe należy wyjmować na noc?

Protezy ruchome powinno się wyjmować na noc. Ważne jest także prawidłowe dbanie o ich higienę. Mylnym założeniem jest to, że należy je przechowywać w szklance z wodą. Protezy zębowe powinny być czyszczone specjalną szczoteczką przy użyciu pasty do czyszczenia protez, a następnie osuszane i wkładane do czystego pojemnika. Aby protezy zębowe służyły nam przez długi czas, możemy dodatkowo wyjmować je na kilka godzin w ciągu dnia.

Jak długo goją się dziąsła pod protezą?

W przypadku stosowania się do zaleceń stomatologów, proces gojenia się dziąseł pod protezą trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. Spożywanie alkoholu lub palenie papierosów może mieć wpływ na wydłużenie tego okresu.

Zalecenia dla pacjentów

Przede wszystkim każdy Pacjent, który nosi protezę, powinien pamiętać o konieczności regularnych wizyt u stomatologa w celu oceny stanu protezy. Takie wizyty powinny się odbywać co najmniej raz w roku W przypadku dłuższego używania protezy oraz złego stanu uzupełnienia protetycznego, należy rozważyć wymianę protezy na nową. Warto też pamiętać o zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, w tym czyszczeniu języka, policzków i dziąseł. Dzięki temu problem osiadania protezy zębowej może nas nie dotyczyć. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, sprawdź strony: protezy zębowe w Warszawie, proteza na implantach, implantoprotetyka.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button