Jak się robi wycisk zębów do protezy?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jak się robi wycisk zębów do protezy?

Coraz więcej osób z różnych powodów decyduje się na wykonanie protezy zębowej. Uzupełnienie protetyczne, które jest prawidłowo wykonane, nie tylko gwarantuje komfort użytkowania, ale także znacznie poprawia wygląd. Proces tworzenia protezy zębowej nie jest zbyt skomplikowany. Jednym z jego najważniejszych elementów jest prawidłowe wykonanie wycisku zębów. Dlaczego to aż takie ważne? Ponieważ stanowi to fundament do powstania nowej, dopasowanej do potrzeb indywidualnych Pacjenta, protezy. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób specjaliście pobierają wycisk zębów do protezy i dlaczego jego dokładne wykonanie jest tak niezwykle ważne dla korzystania z protezy przez długie lata.

Dlaczego wycisk jest tak ważny?

Wycisk zębów jest niezwykle ważnym elementem procesu tworzenia protezy zębowej. Od niego zależy bowiem końcowy wygląd uzupełnienia protetycznego. Wycisk musi dokładnie odwzorowywać łuki zębowe, z najmniejszym ich detalem, aby produkt końcowy, jakim jest proteza, mógł być wygodny w użytkowaniu. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z mówieniem, jedzeniem nawet twardych pokarmów, jak również unikniemy przesuwania się protezy wewnątrz jamy ustnej. Dobrze dobrana proteza może mieć także wpływ na zmniejszenie się osiadania protezy. Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny, dlatego też każda proteza powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Tylko wtedy będzie mógł on cieszyć się z komfortu jej noszenia.

Jak się robi wycisk zębów do protezy? Krok po kroku

Na początku należy odpowiednio przygotować pacjenta do pobrania wycisku. W tym celu stomatolog rozpoczyna dokładne czyszczenie zębów oraz jamy ustnej, aby skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia z jej wnętrza. Następnie informuje Pacjenta o tym, w jaki sposób będzie wyglądało pobranie wycisku, czego może się spodziewać i jakich wrażeń doświadczy. Jest to bardzo ważne szczególnie dlatego, aby dana osoba wiedziała, że odczuwanie lekkiego dyskomfortu jest zupełnie normalną sytuacją, która nie powinna wzbudzać poczucia strachu. Następnie specjalista wybiera odpowiednią łyżkę. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ na rynku dostępne są różne rodzaje łyżek. Stomatolog, w zależności od potrzeby, może zdecydować się na łyżkę pełną z rantem lub bez rant, perforowane do bezzębia, perforowane saneczkowe lub też wyciskowe pełne do bezzębia. Następnie przechodzi on do przygotowania masy do wycisku. Posiada ona skład, który jest tolerowany przez osoby, które mają skłonność do alergii. Istnieje kilka różnych rodzajów mas, które zawierają nieco inny skład, jednak wszystkie z nich są odpowiednio testowane. Następnie na łyżki nakładana jest część masy i całość umieszczona jest w jamie ustnej. Łyżki wraz z masą są wyciągane z ust Pacjenta. Po kilku minutach masa wysycha, tworząc twardą bryłę. W ten sposób dentysta otrzymuje dokładne odbicie naszego łuku zębowego. Dobry wycisk powinien być wyraźny, bez jakichkolwiek niejasności. Aby wycisk był pobrany prawidłowo, Pacjent nie powinien się ruszać w momencie jego pobierania. Jeśli jednak wycisk pozostawia wiele do życzenia, lekarz musi rozpocząć cały proces na nowo. Na podstawie takiego wycisku, technicy dentystyczni tworzą modele gipsowe. Na ich podstawie tworzona jest odpowiednia proteza zębowa, która później trafia do Pacjenta.

.

Dokładny wycisk ma więc duże znaczenie w procesie tworzenia protezy. Dzięki jego pobraniu możliwe jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań protetycznych. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, sprawdź strony: protezy zębowe w Warszawie, proteza na implantach, implantoprotetyka.

FAQ (Często Zadawane Pytania)

Czy pobieranie wycisku jest bolesne?

Pobieranie wycisku zębów jest procesem całkowicie bezbolesnym. Może mu jednak towarzyszyć krótkotrwałe wrażenie dyskomfortu. Jest to spowodowane tym, że przez kilka minut mamy w jamie ustnej ciało obce, które daje wrażenie rozpychania zębów i dziąseł. Po chwili jednak jest już po wszystkim.

Jak długo trwa proces tworzenia protezy po pobraniu wycisku?

Jest to zależne od procesu skomplikowania przypadku, z którym technik ma do czynienia, jak również wielkości protezy oraz materiału, z jakiego ma być ona wykonana. Najczęściej gotową protezę można odebrać już po około 2 tygodniach. Wtedy też specjalista umawia się z nami na jej przymierzenie, aby sprawdzić, jak układa się ona w jamie ustnej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wtedy też dokonuje się drobnych poprawek kosmetycznych. Zazwyczaj jednak można wtedy odebrać gotowy produkt i rozpocząć jego używanie.

Czy mogę jeść przed pobraniem wycisku?

Lekarze nie wymagają bycia na czczo przed pobraniem wycisku zębów, jednak nie zaleca się spożywania ciężkich posiłków bezpośrednio przed żadną wizytą u stomatologa.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button