Mosty protetyczne

Co to są mosty protetyczne?

Most protetyczny odtwarza utracony ząb poprzez przymocowanie korony do zębów sąsiednich. Most składa się z dwóch koron protetycznych po obydwu stronach braku zębowego, które służą jako filary (podpórki). W przęśle mostu znajduje się zawieszona tuż nad dziąsłem korona lub korony połączone z koronami zębów filarowych i w ten sposób uzupełniany jest brakujący ząb lub zęby. Takie rozwiązanie jest skuteczne nawet do 3 brakujących zębów obok siebie.  

Jak wygląda most protetyczny?  

Wizualnie most protetyczny 3-punktowy przypomina mostek, który łączy dwa zęby naturalne, podtrzymując jednocześnie koronę pośrednią, która wypełnia lukę po brakującym zębie. Korony na zębach są odpowiednio przygotowane, a następnie osadzone na trwałe za pomocą cementu lub innego mocującego materiału. Korona pośrednia jest precyzyjnie wykonana, aby pasowała do kształtu i koloru sąsiednich zębów, zapewniając harmonijną estetykę uśmiechu.

 

 

Jakie są wskazania do wykonania mostu protetycznego?

Mosty wykonujemy:

  • Aby uniknąć przemieszczania zębów w przypadku luk w uzębieniu jako naturalnej metody zamknięcia wolnego miejsca po brakującym zębie.
  • Aby uniknąć zaniku kości szczęk, co nadaje twarzy przedwcześnie starczy wygląd (brak zębów oznacza także brak korzeni).
  • Aby uniknąć chorób dziąseł i próchnicy spowodowanej przez akumulację jedzenia zalegającego w miejscach po brakujących zębach.
  • Aby odzyskać prawidłowy zgryz z odpowiednim rozkładem sił podczas żucia.
  • Aby odzyskać piękny uśmiech.

 

Jakie są rodzaje mostów protetycznych?

W naszym gabinecie wykonujemy dwa rodzaje mostów protetycznych:

1. Tradycyjny most porcelanowy

Jest to najczęściej stosowany typ mostów. Korona uzupełniająca brakujący ząb w przęśle mostu jest połączona z dwoma koronami porcelanowymi na zębach filarowych lub z implantami. Ten rodzaj mostu jest zrobiony z porcelany na podbudowie ze stali lub złota albo cyrkonu aby uzyskać najlepszy efekt estetyczny.

2. Most kompozytowy na włóknie szklanym

Jest to most wykonany z takiego samego materiału jak plomby, a dodatkowo wzmocniony jest w środku włóknem szklanym. Nie jest tak trwały jak most porcelanowy ale jego zaletą jest to, że nie wymaga szlifowania zębów filarowych. Korona uzupełniająca brakujący ząb jest przyklejona do naturalnych zębów pacjenta. Tą metodą można uzupełnić najczęściej tylko 1 ząb, lub 2 mniejsze zęby.

Z czego są wykonane mosty protetyczne?

Mosty protetyczne są wykonane z takiego samego materiału jak korony protetyczne. Wyróżniamy między innymi:

  • mosty porcelanowe na podbudowie metalowej (korony porcelanowe na podbudowie ze stali lub złota),
  • mosty pełnoceramiczne (korony pełnoceramiczne)
  • mosty kompozytowe na włóknie szklanym.

Mosty protetyczne są też często stosowane na implantach które służą jako podparcia dla mostu (korony) zamiast naturalnych zębów. Na implantach wykonujemy:

  • mosty porcelanowe (korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze stali)
  • mosty pełnoceramiczne (korony pełnoceramiczne)

Jakie są etapy wykonania mostu protetycznego?

W naszym gabinecie wykonanie mostu protetycznego zazwyczaj zajmuje trzy wizyty. Na pierwszej wizycie stomatolog wykonuje szczegółowe badania i przygotowuje zęby, na drugiej przymierza wstępnie ukształtowany most a na trzeciej cementuje gotową pracę.

Pierwsza wizyta: Szczegółowe badania i przygotowanie zębów

Na pierwszej wizycie nasz stomatolog zrobi prześwietlenie aby sprawdzić stan korzeni na których będzie zacementowany most oraz kość wokół tych korzeni. Jeżeli stwierdza się dużą próchnicę, duże ryzyko zakażenia, lub uszkodzenia miazgi, ząb lub zęby będą musiały być najpierw przeleczone kanałowo co może wydłużyć proces leczenia protetycznego. Więcej informacji o leczeniu kanałowym.

 

Po wykonaniu znieczulenia miejscowego stomatolog szlifuje zęby tzn. zmniejsza ich wymiar w trzech płaszczyznach aby zrobić miejsce na nowe korony. Nasi stomatolodzy doskonale wiedzą ile tkanek zęba można usunąć przy przygotowaniu zęba do mostu protetycznego. Natomiast w przypadku kiedy uszkodzenie naturalnej korony zęba jest na tyle duże, że most protetyczny nie będzie mógł się utrzymać, będzie konieczne wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego. (Więcej informacji o wkładach koronowo-korzeniowych niżej.)

 

Po oszlifowaniu zębów i dobraniu odpowiedniego koloru, stomatolog robi precyzyjny wycisk oszlifowanych filarów specjalną masą silikonową. Inną masą (alginatową) pobiera się wycisk zębów przeciwstawnych aby nowy most był idealnie dostosowany do zgryzu pacjenta. Wyciski są odsyłane do laboratorium protetycznego a gotowy most wraca do gabinetu zwykle po ok 7 dniach. Podczas pierwszej wizyty stomatolog wykonuje korony tymczasowe lub most tymczasowy aby zabezpieczyć filary zębów. Korony tymczasowe są wykonane z akrylu i są mocowane cementem tymczasowym.

 

Przygotowanie sąsiednich zębów

Druga wizyta: Przymiarka

Jest to wizyta kiedy lekarz przymierza wstępnie ukształtowany most i ocenia jego szczelność i dopasowanie w zgryzie

 

Dopasowanie mostu

Trzecia wizyta: Cementowanie stałego mostu

Na trzeciej wizycie, stomatolog usuwa tymczasowe korony lub most i sprawdza kolor oraz kształt nowego mostu. Jeżeli wszystko jest do przyjęcia, a pacjent akceptuje kształt i kolor nowych zębów, most cementowany jest na stałe.

 

Most po zacementowaniu na stałe

W przypadku mostu kompozytowego przygotowanie jest krótsze o etap przymiarki. Na pierwszej wizycie w zębach filarowych robi się rowki retencyjne w których zakotwiczone będzie włókno szklane (a często usuwa się w tym celu po prostu stare wypełnienia) i pobiera się wyciski, a na kolejnej wizycie cementuje się gotowy most.

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkłady koronowo-korzeniowe są to ćwieki cementowane do korzenia, które wzmacniają częściowo lub całkowicie złamane zęby. W sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio na korzeń zęba.

 

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z metalu ( stopy stali lub złota) lub z włókna szklanego. Przed wykonaniem dowolnego rodzaju wkładu niezbędne jest prawidłowe przeleczenie endodontyczne korzenia, dopiero po szczelnym wypełnieniu kanału można przystąpić do wykonania wkładu. Ponieważ wkłady wykonuje się tylko w zębach leczonych endodontycznie czyli martwych zabieg jest bezbolesny i nie ma potrzeby wykonania znieczulenia.

Ile kosztuje most protetyczny?

Cena mostu uzależniona jest od liczby punktów. Jako punkt liczona jest jedna korona protetyczna, czyli w przypadku mostu uzupełniającego jeden ząb mówimy o moście trzypunktowym (dwie korony na zębach filarowych i jedna korona uzupełniająca lukę po brakującym zębie), w przypadku mostu uzupełniającego dwa zęby obok siebie mówimy o moście czteropunktowym (dwie korony filarowe i dwie korony w przęśle) itd. Z kolei cena punktu uzależniona jest od materiału z jakiego jest zrobiona korona-szczegółowe informacje w naszym cenniku.

 

Autor: Lekarz stomatolog Daniel Nowak Absolwent Wydziału Lekarsko-Dentystycznego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i studiów podyplomowych z Medycyny Estetycznej dla Lekarzy.

Zobacz również:

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button